Gaz bombası adres sormadı

Birçok kentte NATO karşıtı eylemler dün de sürdü. İstanbul Beyoğlu'ndaki gösterilerde polis gaz bombası kullanmada sınır tanımayınca, eylemlerle ilgisi bulunmayanlar da hastanelik oldu.

İSTANBUL - Polis, NATO karşıtı eylemlere önceki gün olduğu gibi yine sert müdahale etti.
NATO karşıtı eylemlerin dünkü adresi Galatasaray Lisesi'nin önüydü. İlk eylem saat 11.30 sıralarında 'NATO ve Bush Karşıtı Birlik' tarafından yapıldı. Lise önünde bir araya gelen farklı gruplar tarafından üzerinde
'Bu NATO'nun dünyaya verdiği karanlıktır' yazan siyah renkli büyük pankart açtı. Yapılan basın açıklamasından sonra grup üyeleri, slogan atarak Tünel'e doğru yürüyüşe geçti. Galatasaray Lisesi'nin çevresinde ve İstiklal
Caddesi'nde yoğun güvenlik önlemleri alan polis, gruba gaz bombası, biber gazı ve cop kullanarak müdahale etti. Sokak aralarına kaçan göstericileri döverek gözaltına aldı. Göstericiler uzakta bulunan polis minibüslerine yerde sürüklenerek götürüldü.
Gaza karşı limon kürü
Galatasaray Lisesi önündeki ikinci eylemi ise KESK, EMEP, Sosyalist Demokrasi Partisi ve Halkevleri üyeleri yaptı. KESK Başkanı Sami Evren "Biber gazları, göz yaşartıcı bombaları ve coplarıyla ortalığı savaş alanına çevirdiler. Bütün bu saldırılara rağmen, bizler bugün burada yeniden haykırıyoruz: Katil ABD, katil NATO Ortadoğu'dan defol" dedi. Açıklamanın ardından biber gazlarından korunmak için sirke ve limon karışımı beyaz bir krem süren Halkevleri üyesi bir grup Taksim'e yürümek istedi.
Yürüyüşü cop kullanarak engellemeye çalışan polis, yine gaz bombası ve biber gazı kullandı. Çevredeki esnaf, gazeteciler ve vatandaşlar da gazdan etkilenirken, kimi eylemciler cadde üzerindeki dükkânlara sığındı.
Sonraki eylemi ise İHD üyeleri yaptı. Önceki gün Okmeydanı'ndaki eylemde polisle çatışarak yaralanan eylemcilerin fotoğraflarını taşıyan grup adına yapılan açıklamada, "Polis, insan sağlığını etkileyecek kadar gaz bombası kullanmıştır. Göstericilerin arkasından tabanca ve pompalı tüfeklerle ateş açılmıştır" denildi.
Sanatçılardan protesto
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri ise akşam saatlerinde Tepebaşı'ndaki eski TÜYAP binası önünde toplanarak, zirvede alınan kararları protesto etti. Grup adına bildiri okuyan tiyatro sanatçısı Genco Erkal, "Bush'un patronluğundaki NATO Zirvesi'nde alınan kararlara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyoruz" dedi. Protestoya DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, yönetmen Atıf Yılmaz ve şair - yazar Murathan Mungan'ın yanı sıra Greenpeace üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi katıldı.
Polis dün İstiklal Caddesi'ndeki eylemlere müdahale ederken de bol bol gaz bombası kullandı. Eylem alanının yakınındaki 'Simit Dünyası'nın içine de gaz bombası atıldı. İşyeri sahibi, kepenkleri kapatınca onlarca kişi gazın dolduğu işletmede mahsur kaldı. Müşteriler pencereslere çıkarak nefes almaya çalıştı. Göstericiler, ara sokaklarda kaçışırken de polis gaz kullanmaya devam etti. Eylemcileri kovalayan polis Asma ve Şahin lokantası ve bazı kafeteryaların kapılarını açarak rasgele biber gazı sıktı.