Gaz, göz çıkarıyor: Bir genç daha gözünü kaybetti

Gaz, göz çıkarıyor: Bir genç daha gözünü kaybetti
Gaz, göz çıkarıyor: Bir genç daha gözünü kaybetti
Antalya'daki gösteriler sırasında başına gaz bombası kapsülü isabet eden 18 yaşındaki Vedat Oğuz sağ gözünü kaybetti. Doktoru, Oğuz'un gözünü kaybetmesine neden olan fişğin 5-6 metreden atıldığını söyledi.

ANTALYA – Taksim Gezi Parkı’ndaki yeşil alan için başlayan ve polis müdahalelerinin ardından tüm yurda yayılan gösterilerde polisin ateşlediği gaz bombaları göstericileri ağır şekilde yaralıyor. Antalya’daki gösteriler sırasında gaz bombası kapsülünün isabet ettiği 18 yaşındaki Vedat Oğuz gözünü kaybetti. Tedaviyi sürdüren Prof. Dr. Cemil Apaydın, 5- 6 metreden atılan fişeğin Vedat Oğuz'un gözünü kaybetmesine neden olduğunu açıkladı.

Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla Antalya'da Cumartesi gecesi yapılan eylemde 200 kişilik grup AK Parti binasının bulunduğu Çevreyolu üzerine gelerek, burada barikat kuran polise motolof kokteyli ve taşlarla saldırdı. Bunun üzerine polis de tazyikli su ve gaz bombasıyla karşılık verdi.

Gösteri ve müdahale sırasında 18 yaşındaki Vedat Oğuz'un gözüne, yakın mesafeden ateşlenen gaz bombası kapsülü isabet etti. Yüzü kanlar içinde kalan ve yere yığılan Oğuz için göstericilerle polis çatışmayı durdurdu. Olay yerine gelen ambulansa konulan Vedat Oğuz Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.


HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR
Tedaviyi yürüten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemil Apaydın, 5- 6 metreden atılan fişeğin Vedat Oğuz'un gözünü kaybetmesine neden olduğunu açıkladı. Oğuz'un göz çevresindeki kemiklerin ve burnunun kırıldığının tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Apaydın, göz ve kulak burun boğaz uzmanları ile plastik cerrahların birlikte gerçekleştirdiği ameliyat sonucunda Vedat Oğuz'un sağ gözünün görme yetisini tamamen kaybettiğinin belirlendiğini, tedavinin gözü yerinde tutmaya çalışmak olarak devam ettiğini kaydetti. Sürecin başarılı geçmemesi halinde 6 ay sonunda gözün alınarak yerine protez göz takılacağı bildirildi.


AİLE YASAL SÜREÇ BAŞLATIYOR
Baba Abdülkerim Oğuz, oğlunun olay günü arkadaşları ile gezmeye gittiğini belirterek şöyle dedi:

“Bu olaylara nasıl karıştı, neden oradaydı bilemiyorum. Biz oğlumuzdan hastaneye kaldırıldıktan sonra haberdar olduk. Onu hastaneye getirenler polisin yakın mesafeden hedef gözeterek ateş ettiğini söylüyor. Oğlum gencecik yaşında gözünü kaybetti. Bunun sorumlularının hesap vermesini istiyorum. Avukatlar vasıtası ile savcılığa suç duyurusunda bulunacağım 


DHA


  http://www.radikal.com.tr/113625011362503

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Asıl göz çıkaran polistir... - xterso

  Sanki görmedik kamera kayıtlarında. İnsanların gözlerini çıkaran elindeki silahı insanların yüzlerine doğrultarak öldürmek, sakat bırakmak amacıyla ateş eden polistir. Şımartılmaktan vazgeçilmelidir artık. Bunları yapanlar suçludur, cezalarını çekmelidirler. Aksi takdirde bu ülke bu manzaraları daha çok görür, çok insanın, ailenin canı yanar.

  VAH Kİ VAH - m.rozbilen

  Giden canlar,kaybedilen organlar için sözler kifayetsiz kalıyor.İçimiz yanıyor.Üzülmek ne kelime.Bu satırları yazmak bile istenirse bilmem hangi suç örgütünü övmekten tutuklama sebebi sayabilecek bir mevzuat hazretleriyle yönetiliyoruz.Bu zulüm yönetimine ve mevzuatına karşı çıkmak hem Allahın emri hem de insanlık görevidir.Bir daha kimsenin canını,gözünü alamayacaksınız diyebildiğimiz ve bunun mücadelesini verebildiğimiz gün, sadece kendimize değil tüm insanlığa hizmet etmiş oluruz.Ne ezen ne ezilen,ne sömüren ne sömürülen,ne sahip ne köle olsun.Barış olsun,özgürlük olsun,kardeşlik olsun.

  Hükümet yaralıların gerçek sayısını açıklasın! - greta garbo

  Bir değil, onlarca insan gözlerinden vuruldu, kafalarından vuruldu. Başbakan istediği kadar yalanlasın, görüntüler var, fotoğraflar var, türk tabipler birliğinin açıklaması var, insan hakları örgütlerinin belgeledikleri var. Bugün Bülent Arınç ve Avni Güler sayıları ve polis terörünün ciddiyetini çarpıtan açıklamalar yaptılar; yaralanan polislerin sayısını şişirip bize inanılması mümkün olmayacak kadar az sivil yaralanmalarından bahsettiler. Elbette sokakta kendini bilmez, polise saldıran insanlar da var; ama insanlar bu insanları tenkit ediyor, engellemeye çalışıyorlar ki direniş zarar görmesin. Öte taraftan hükümet polisin verdiği zararları yok göstermeye çalışarak uzlaşmacı bir tutum izlemiyor. Derhal bütün yaralıların durumunu ve sayısını belirten tespitler yapılmalı, polis kusuru var ise haklarında gerçek soruşturmalar açılmalı. İnanıyorum ki hiçbir hükümet kontrol edemediği, vandalizme sapan bir polis kuvveti ile çalışmak istemez