Gaz ölçümü yapılmadan dinamit patlatıldı: 19 ölü

Gaz ölçümü yapılmadan dinamit patlatıldı: 19 ölü
Gaz ölçümü yapılmadan dinamit patlatıldı: 19 ölü
Mustafakemalpaşa'da 19 işçinin öldüğü grizu patlamasına gaz ölçümü yapılmadan kömür ocağında dinamit patlatılmasının neden olduğu öne sürülüyorBURSA - Mustafakemalpaşa ilçesinin Alpagut Köyü Devecikonağı mevkiinde bulunan Bükköy Madencilik ve Turizm Anonim Şirketi’ne ait kömür ocağında, önceki akşamki grizu patlamasından kurtulan olmadı, 19 madenci yaşamını yitirdi. Maden şirketinde son yapılan denetimlerde eksikler tespit edilmiş ve aralık ayı sonuna kadar tamamlanması istenmişti. Ancak eksiklerin tamamlanıp tamamlanmadığı henüz bilinmiyor. Grizu patlamasına madende gaz ölçümü yapılmadan dinamit patlatılmasının neden olduğu öne sürülüyor.
Önceki gün saat 16.00 sıralarında sekiz saat çalışmak üzere 32 işçi Bükköy Madencilik ve Turizm Anonim Şirketi’ne ait madene iniyordu. İşçiler yerin yüzlerce metre altında çalışırken saat 19.30 sıralarında büyük bir patlama ve ardından alevler ocağın içini sardı. Patlamanın olduğu yere uzak bölgede bulunan 13 işçi can pazarından kendi imkânlarıyla kurtuldu. Yerin 220 metre derinliğinde tahkimatın çökmesi sonucu 19 işçi mahsur kalmıştı. İşçileri kurtarmak için çalışma başlatıldı. Patlamayla birlikte ocakta yoğun gaz ve yangın devam ettiği için ilk aşamada gelen kurtarma ekipler ilerleme sağlayamadı. Gerekli ekipman ve uzmanların olmaması nedeniyle maden ocağının çevresinde çaresiz bir bekleyiş vardı. Zonguldak’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan uzman ekip istendi. Helikopter hava muhalefeti nedeniyle kalkamayınca ekip kazadan yaklaşık 12 saat sonra 08.30’da madene ulaştı.
Dün sabah saatlerinde ocağa temiz hava verilmesinin ve göçüğün kaldırılmaya başlanmasının ardından Zonguldak’tan ve Soma’dan gelen iki ayrı uzman ekip, 220 metre derinliğe ulaştı ve işçilerin tamamının öldüğünü tespit etti.
Maden ocağında yaşamını yitiren 19 işçinin isimleri şöyle: “Ali Kazan, İzzet Kuşoğlu, Murat Aydın, Şenol Kurt, Emir Ali Turhan, Murat Hanay, Mehmet Banbal, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Yusuf Karaca, Erol Boran, Yonis Arıçiçek, Ramazan Baştepe, Ertuğrul Demiray, Yahya Arabozan, Erol İkiz, Muammer Aktaş, Ahmet Çetin ve Mehmet Çetin.

Eksikleri vardı
Çoğu çevre köylerden olan işçilerin yakınları madenin çevresinde sabaha kadar bekledi. İşçilerin yaşamını yitirdiği bilgisi alındıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, grizu patlamasıyla birlikte tahkimatın çöktüğünü söyledi. “İşletmede bir sorun var mı?” sorusu üzerine, bu madenin sürekli kontrol edilen bir işletme olduğunu söyleyen Bakan Dinçer şunları söyledi:
“Mayıs ayında en son denetimi yapılmış. Eksikleri tespit edilmiş ve onları da aralık ayına kadar tamamlanmak üzere kendilerine talimatlandırılmıştı. Ancak aşağıda bu eksikliklerin ne kadarının yapılıp yapılmadığını henüz bilmiyoruz.” Dinçer, “Gazla ilgili uyarı sistemi var mıydı?” sorusunu, “Varmış” diye yanıtladı. Bursa Valisi Şehabettin Harput ise “Dinamit patlatılmasının akabinde malum göçük meydana gelmiş” diye konuştu.
TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, madende dinamit patlatılmasının rutin işlem olduğunu vurgularken, “Dinamit patlatılırken gaz birikimi çok dikkatli şekilde kontrol edilir. Aldığımız ön bilgiye göre dinamit patlatılması grizuyu tetiklemiş, asıl patlama grizu yüzünden olmuş” dedi. Torun kömür ocağındaki açıklamasında etkin bir kurtarma çalışması yapılmadığını söyledi ve “Soma’dan Zonguldak’tan ekipler gecikti. Hazırda bir ekip olmalıydı” diye konuştu.
Olayla ilgili Mustafakemalpaşa Savcısı soruşturma başlattı. Teknik heyet de ‘Grizu ölçümü gerektiği gibi yapıldı mı?’ sorusuna yanıt arıyor. Soruşturmada, üretim sırasında ocakta mühendis ve teknik ekibin bulunup bulunmadığı, gaz ölçüm cihazı ve alarm sisteminin çalışıp çalışmadığı, dinamit patlatılmadan önce ölçüm yapılıp yapılmadığı araştırılıyor. Uzmanlar, dinamitle kömür çıkarma işleminden önce grizu ölçümünün yapılmamasının faciaya davetiye çıkaracağını söyledi. (dha, aa)

En ölümcül neden: Grizu patlaması

Kömür madenlerinde metan gazının belirli şartlar oluştuğunda patlaması durumunda yaşanan facialar ve göçükler, madencilerin ölümlü iş kazaları arasında ilk sırada yer alıyor.
Zonguldak’ta taş kömürü üretiminin başladığı yıl olarak kabul edilen 1848’den bugüne kadar ocaklarda yaşanan kazalarda 4 bini aşkın madencinin öldüğü havzada, işçilerin hayatını kaybetmesine en fazla göçük ve grizu neden oluyor. Kozlu Müessesesi maden ocağında 1992’de 263 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciası, Türkiye’de en büyük can kaybı yaşanan iş kazalarında ilk sırada yer alıyor.