Gaza itiraz eden vatandaşa dipçik

Gaza itiraz eden vatandaşa dipçik
Gaza itiraz eden vatandaşa dipçik

Eylemden sonra çıkan çatışmalarda polis çok sayıda gaz bombası attı. Buna tepki gösteren bir vatandaş ise polisin dipçik darbesiyle yere serildi. Fotoğraflar: MUHARREM KONTAZ / dha

DİYARBAKIR - DTP, polisin müdahalesi nedeniyle pazar günü yarım kalan yürüyüşünü dün gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı eylemin sonunda yine olaylar çıktı. Polis göstericilere sert müdahalede bulunurken, gaz bombalarına itiraz eden bir vatandaşı da dipçikle yere serdi.
Pazar günü Abdullah Öcalan’ın yakalanışının 10. yılı nedeniyle DTP’nin yapmak istediği yürüyüşe polis izinsiz olduğu gerekçesiyle sert müdahale etmişti. Polisin sert müdahalesini protesto etmek ve eylemlerini tamamlamak için DTP’liler ‘sessiz yürüyüş’ yapmak üzere dün Diyarbakır DTP İl Başkanlığı önünde toplandı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk, Hamit Geylani, Osman Özdemir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi üç kilometre yürüdü. Yürüyüş sonunda konuşan Türk şunları söyledi: “Diyarbakır’da bu halk çok zulüm gördü.  İki gün önce Diyarbakır’da vahşet yaşandı. Vahşeti protesto etmek için aranızdayız. Zulmün sonu yoktur. Sopa politikasıyla bizi bir noktaya getiremezsiniz. Bu halk, özgürlüğüne, kimliğine, demokrasiye düşkündür.”
Ahmet Türk, konuşmasının ardından kalabalıktan sessizce dağılmalarını istedi. Ancak bir grup Batıkent Kavşağı’na doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti ve AKP’nin Bağlar ilçe binasını taşlayarak camlarını kırdı. Dağılanlar arasından başka bir grup ise Şanlıurfa yolu üzerindeki AKP il binasını taşladı. Polis her iki grubu da dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. Ara sokaklara kaçan göstericiler polislere taşlı saldırıda bulunması üzerine, polis de sapanla karşılık verdi. Polis göstecilerden çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çok sayıda gaz bombası atan polise tepki gösteren bir vatandaş da polisin dipçikli müdahalesiyle karşılaştı. (dha)