Gazete dağıtmaktan 10 ay hapis

DİYARBAKIR - Siirt’te PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat gazetesini havaya kaldırdığı gerekçesiyle yargılanan gazete dağıtıcısı Mehmet Altay 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mehmet Altay ile DTP’nin seçim bürosu açılışında terör örgütünü simgeleyen bez parçalarını açtığı gerekçesiyle yargılanan Fehime Ete’nin katılmadığı Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, sanıkların avukatı Şakir Demir hazır bulundu.
İddia makamı hazırladığı mütalaasını okuduktan sonra mahkemeye sundu. Mütalaada, 29 Mart yerel seçimlerinde DTP’nin Siirt seçim irtibat bürosunun açılışı esnasında bir grubun, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attığı belirtildi.

Delil gazete kaldırmak
Sanık Mehmet Altay’ın slogan atan grup ile birlikte hareket ettiği öne sürülen mütalaada, “Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu Azadiya Welat gazetesini her iki eliyle tutarak havaya kaldırdığı, böylece üzerine atılı suçu işlediği belirlenmiştir” denildi.
Diğer sanık Fehime Ete’nin de aynı açılışta terör örgütünü simgeleyen bez parçalarını yanında bulunan kız çocuğuna verdiği ve bu bez parçalarını kendisinin de arada bir açtığı ifade edildi.
Sanıkların avukatı Şakir Demir, müvekkili Mehmet Altay’ın söz konusu gazetenin dağıtıcısı olduğunu savunarak, “İki müvekkilimin de suç işleme kastı yoktur. Suçun yasal unsurlarının oluşmadığını düşünüyoruz” dedi.
Mahkeme, verdiği kısa aranın ardından tutuksuz yargılanan sanıklar Mehmet Altay ve Fehime Ete’yi Terörle Mücadele Kanunu’nun ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca 10’ar ay hapis cezasına çarptırdı. (aa)