@ismailsaymaz

Gazeteci Bağdu cinayetinde radikal İslamcı parmağı mı var?

Gazeteci Bağdu cinayetinde radikal İslamcı parmağı mı var?
Gazeteci Bağdu cinayetinde radikal İslamcı parmağı mı var?
Adana'da öldürülen gazete çalışanı Kadri Bağdu soruşturmasında yeni bilgilere ulaşıldı. Yusuf Güldüren cinayetini soruşturan polislerin gittiği T.G. adlı bir esnafın, "İslami görüşlere sahip olduğu için eylemler sırasında dükkanının yağmalandığını ve bu eylemleri de Bağdu'nun yönettiğini" söylediği, bu ifadeden iki gün sonra Bağdu'nun öldürüldüğü ortaya çıktı. T.G.'nin Facebook paylaşımları da bazı soru işaretlerini beraberinde getirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Adana’da gazete dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun Kobani gösterilerinde öldürülmesine ilişkin ilginç bir bulguya ulaşıldı. Bağdu’dan dört gün önce vurularak öldürülen Yusuf Güldüren cinayetini soruşturan polisin gittiği T.G. adlı esnafın, “İslami görüşlere sahip olduğu için eylemler sırasında dükkanının yağmalandığını ve bu eylemleri de Bağdu’nun yönettiğini” söylediği ortaya çıktı. 

İKİ GÜN SONRA ÖLDÜRÜLDÜ

Bu ifadeden iki gün sonra Bağdu, “Yamaha YBR 125 marka kırmızı bir motosiklet kullanan” saldırgan tarafından öldürüldü. Cinayet üzerine T.G.’nin Facebook hesabını kontrol eden avukatlar, bu kişinin de cinayette kullanılanla aynı marka bir motosiklet kullandığını ortaya çıkardı. Bunun üzerine T.G. hakkında işlem yapılması için savcılığa başvuruldu. 

ÇOK İLGİNÇ İFADE

Adana’da Kobani gösterilerinin olduğu 10 Ekim 2013’te, Yusuf Güldüren pompalı tüfekle öldürülmüş, saldırganların radikal İslami gruplara üye olduğu ileri sürülmüştü. Cinayeti soruşturan dört polis, çevredeki kamera kayıtlarını toplamak üzere 12 Ekim’de T.G. adlı kişinin dükkanına gitti. 

Hazırlanan tutanağa göre T.G., polislere, “IŞİD’çi diye suçlanarak kendi dükkanının da yağmalandığını ve bir kısım altınlarının çalındığını” söyledi. T.G., gazete dağıtımcısı Kadri Bağdu’un bu eylemlerin sorumluğu olduğunu ileri sürdü.
 
Polisler hazırladıkları tutanakta, T.G.’nin anlatımlarını bire bir not etti. Tutanakta, şu ifadeler yer alıyor:
“T. G.’nin görüntüler incelenirken yapılan konuşma esnasında kendiliğinden, Şakir Paşa Mahallesinde meydana gelen Kobani eylemlerinden o bölgede gazeteci olan ve gazete dağıtan Kadri isimli şahsın sorumlu olduğunu, eylemleri yapan şahısları organize eden kişinin Kadri olduğunu, bu şahsın emniyetçe gözaltına alınması halinde eylemleri durabileceğini (söyledi.) Gazeteci Kadri’nin herhangi bir suça karıştığının tespiti halinde polisçe gözaltına alınabileceğini ve kendisinin ikametinin talan edilmesi olayı ile ilgili olarak da müracaatı halinde yasal işlemlerin başlatılacağı...”

CİNAYET DOSYASINA DA GİRDİ
Gazeteci Kadri Bağdu’nun ölümünden iki gün öncesine ait bu tutanak, Bağdu cinayetinin dosyasına da girdi. Bağdu ailesinin avukatı Tugay Bey, savcılığa sunduğu dilekçede, T.G.’nin Facebook’u incelendiğinde bu kişinin İŞİD ve El Kaide gibi örgütlere taraftar olduğunun, kendisinin ve yakın çevresinde bulunan kişilerin Suriye ’de İŞİD saflarında çatışmalar katıldığının anlaşılacağını öne sürdü.

Bek ayrıca, Facebook sayfasına bakıldığında T.G.’nin Yamaha YBR 125’lik siyah üzerine kırmızı hatları olan bir motosikletinin bulunduğunu hatırlatarak, tanıkların anlatımına göre Kadri Bağdu’nun da aynı model ve renkte motosiklet kullanan bir kişi tarafından öldürüldüğünü ifade etti. T.G.’nin cinayet günü Kobani eylemlerine dair paylaşımda bulunduğunu ifade eden Bek, son paylaşımının ise Usame Bin Ladin olduğunu vurguladı. Bek, cinayetle ilgili T.G. ve yakın çevresini de içeren kapsamlı bir araştırma yapılmasını istedi.