Gazeteci Bilginer öldü

Gazeteci Engin Bilginer, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

İSTANBUL - Gazeteci Engin Bilginer, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Bilginer'in cenazesi bugün toprağa verilecek.
Eskişehir'de 1945 yılında doğan Bilginer, mesleğe 1970 yılında Türk Haberler Ajansı'nda muhabir olarak başladı. Milliyet ve Politika gazetelerinde çalışan, çeşitli gazetelerde de 78 inceleme ve 84 dizi röportajı yayımlanan Bilginer, 21 yıllık meslek yaşamını son olarak çalıştığı Hürriyet gazetesinden 1991 yılında emekli olarak noktaladı.
Hürriyet gazetesinden çalışma arkadaşları Engin Bilginer'i 'donanımlı bir gazeteci' olarak tanımlarken, en büyük özelliğinin çok okuması olduğunu söyledi. Yakın arkadaşlarından Gila Benmayor, "Araştırmacı özelliği her zaman ön plandaydı. O, tüm basını etkisi altına alan mesleki yozlaşmayı 10 yıl önce fark ederek emekli oldu" dedi.
Hürriyet İstihbarat Servisi'nde şefliğini de yaptığı Bilginer'i, 'kıvrak zekâsı, birikimi ve Türkçeyi çok iyi kullanmasıyla' hatırladığını anlatan Doğan Haber Ajansı
Genel Müdürü Uğur Cebeci ise, "Birlikte
güzel çalışmalar yaptık" diye konuştu. Tiyatro Yazarları Derneği Başkanı gazeteci ve yazar Recep Bilginer'in oğlu
olan Engin Bilginer'in, 'Babalar Senfonisi' ve 'Anneme Davulcu Olduğumu Söylemeyin' adlı kitapları ve çeşitli çevirileri bulunuyor. Bilginer'in cenazesi, bugün Erenköy Galippaşa Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedilecek.