Gazeteci Can Dündar, duruşmaya zorla getirilecek

Gazeteci Can Dündar, duruşmaya zorla getirilecek
Gazeteci Can Dündar, duruşmaya zorla getirilecek
Cumhuriyet yazarı Can Dündar'ın yargılandığı davaya 'zorla getirilmesine' karar verildi.

RADİKAL- Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar'ın, 18 Temmuz 2014'de yazdığı köşe yazısında o dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı. Yurt dışında bulunan Can Dündar’ın bir daha ki duruşmaya ‘zorla getirilmesine’ karar veren mahkeme, müştekiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ın suçtan zarar görme ihtimali düşünülerek davaya katılmasına karar verdi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, sanık Can Dündar katılmadı. Dündar’ı avukatı Bülent utku temsil etti. Müştekiler Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ı avukat Hatice Özay, temsil etti. Duruşmada söz alan Bülent Utku, müvekkilinin yurt dışında olduğunu ve bu sebeple duruşmaya katılamadığını söyledi. Dündar'ın bir sonraki duruşmada hazır olacağını ifade etti. Ardından söz alan avukat Hatice Özay da şikayetlerinin devam ettiğini belirterek Dündar'ın cezalandırılmasına karar verilmesini talep etti. Davaya ait ara kararını açıklayan söz konusu mahkeme heyeti, Can Dündar'ın 'zorla getirilmesine' karar vererek eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı 26 Şubat'a erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Vedat Yiğit tarafından hazırlanan 4 sayfalık iddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bilal Erdoğan'ın avukatı tarafından 7 Ağustos 2014'de verilen şikayet dilekçesinde, Can Dündar'ın Cumhuriyet gazetesi ve 'cumhuriyet.com.tr' internet sitesinde yayınlanan, 18 Temmuz 2014 tarihli, 'Fezlekeleri okumak hakkımız' başlıklı köşe yazısında Erdoğan'a, 'halk görevlisine görevinden dolayı hakaret' ve oğlu Bilal Erdoğan'a karşı da 'hakaret' suçunu işlediği belirtiliyor. İddianamede, Dündar'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 'halk görevinden dolayı alenen hakaret etmek' suçundan 2 sene 4 ay, oğlu Bilal Erdoğan'a da 'alenen hakaret etmek' suçundan 2 sene 2 aya kadar hapsi isteniyor. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/128260412826044

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Erdoganlar ... - user427561

  Erdoganlar da gelecekler mi mahkemeye?

  eşitlik - user942030

  bir ülkede cumhurbaşkanı ile sıradan bir vatandaş aynı kanuna tabi olmadıkça bu ülkede adalet olmaz.

  o kim? - user403126

  can dundar kim ? neye yarar kimin adami kimin sozcusu.... ne yapar ? bu adamlar ve bir seri benzerleri say, gezen ,kirca gibileri cikip kufredecekler kime basbakana cumhurbaskanina o kadar ucuz degil hepsi hesap vermeli ...bos demokratik haklari filan bahane etmeyin oyle kimsenin kimseye kufur savurma hakkki soz konusu olamaz ve derslerini almalidirlar ki herkes bos bos atip tutmasin hic bir seye yaramaz insanlar olarak bir tarafta hala bu milletin ustunden prim yapanlar, belli yerlerin bellli adamlari

  YURDUM'UN KORKAK AYDIN-ENTELLERI - Equalizer001

  RADIKAL: ?Cumhuriyet yazarı Can Dündar'ın yargılandığı davaya 'zorla getirilmesine' karar verildi.? Yurdum?un entel-aydinlari neden yargic onunue cikip ifade ozgurlugunu savunmak yerine mahkemeye avukatlarini gondeririler? ?Ju suise Charlie?diye pankart tasimak, T-Shirt giymek bir kisiyi Charlie yapmaz. Bu baglamda; Ifade ozgurlugu elinden alinmak istenen bir yazarin Yargic onune cikarak ifade ozgurlugunu savunmasi yerine, avukatinin arkasina saklanarak ifade ozgurlugu savsindan kacmasi korkaklik degil de nedir? ?Korkaklar hiçbir zaman zafer anıtları dikmemişlerdir.? EFLATUN