Gazeteci doğmuşlar

Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesinde, gazete çıkaran ilköğretim okulu öğrencileri, haberleriyle ses getiriyor.
Haber: SUNA AKTAŞ / Arşivi

BİTLİS - Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesinde, gazete çıkaran ilköğretim okulu öğrencileri, haberleriyle ses getiriyor. 'Ovakışla Günlüğü' adıyla iki aylık olarak yayımlanan gazetede çalışan çocuklar, aynı zamanda internet yoluyla da geniş bir okuyucu kitlesine ulaşıyor.
Öğretmenlerin de katkıda bulunduğu, üç yıldır yayımlanan gazetenin, 'Eğitsel ve Kültürel Gelişme' projesi kapsamında Dünya Bankası ve Milli Eğitim Bakan-lığı'nca desteklenmesi heyecan-la karşılandı. Gazete çalışanları, onay gören projeleri nedeniyle gelecek olan baskı ve film makinesini dört gözle bekliyor.
Genel yayın yönetmeni, haber müdürü ve muhabirlerinin çocuklardan oluştuğu Ovakışla Günlüğü, ele aldığı haberlerle gündem yaratıyor. Fotokopiyle çoğaltılıp dağıtılan gazetenin en son sayısında Ovakışla kadınları üzerinde yapılan bir araştırma yer alıyor. Gazetede köşe yazarı olan altıncı sınıf öğrencisi Hatem Toprak'ın yer verdiği araştırma sonucuna göre, Ovakışla'da her 100 kadından 86'sı okul yüzü görmemiş, 67'sinin oyunu başkası kullanıyor, 44'ü dayağı erkeğin hakkı olarak görüyor. Kadın sorunlarına dair yazılarıyla ünlenen Toprak,
ileride doktor olmak istiyor.
Gazetenin son sayısında Bitlis Valisi Uğur Boran ile aşk ve düşler üzerine söyleşiye yer verilmiş. 'Bana Göre' köşesi yazarı altıncı sınıf öğrencisi ve aynı zamanda genel yayın yönetmeni olan Fırat Balkaya ise 'Emeğimizin Karşılığı' başlıklı yazısında belde halkına yeni müjdeler veriyor.
Böbrek hastasına müjde
Gazetenin acar muhabirlerinden 12 yaşındaki Raşit Demir'in diyalize giren hastaları konu alan haberi yetkilileri harekete geçirmiş. Raşit haberi şöyle anlattı:
"Beldemizde böbrek hastaları var. Ahlat'da da diyaliz makinesi var, ama doktor olmadığı için hastalar yararlanamıyor ve Van'a gidiyorlardı. Ben de bu konuda bir haber hazırladım. Daha sonra yetkililer harekete geçti ve Ahlat'a doktor gönderildi. Artık böbrek hastaları Ahlat'ta diyalize girebiliyor."
Konuştuğumuz ilköğretim okulu öğrencilerinin çoğu 'İleride gazetecilik yapmayı düşünüyor musunuz?' sorumuza tereddütle yanıt verdi. Ovakışla İlköğretim Okulu Müdürü Yalçın
Över Oto, öğrencilerin televizyonda gazetecilerin dayak yediğine tanık olduklarını, bu nedenle mesleğe rağbet etmediklerini söyledi.
Yalçın Över Oto, öğrencilerin Türkçeyle daha fazla ilgi kurmalarını sağlamak için gazete çıkardıklarını söylüyor. 24 sayfalık gazetenin 500 adet basıldığını belirten müdür, Dünya Bankası desteğiyle 5 bin baskı hedeflediklerini ifade etti. Gazete kadrosunda 10 kişinin yer aldığını, ancak emek verenlerin sayısının 40-50'yi bulduğunu kaydeden Oto, iyi gazetecilik yaptıkları sürece halkın gazetelerine büyük ilgi gösterdiğini de söyledi.
Haber, araştırma, köşe yazıları, dedikodu ve yöreye ilişkin bilgilere yer veren gazeteye www.ovakisla.com adresinden de ulaşılabilir. Yıllık abonelik ücreti 8 milyon olan gazeteye bu yolla da katkıda bulunulabiliyor.
Cesur kalem tehdit alıyor
'Haklıların Dostu, Güçsüzlerin Sesi' başlığıyla köşe yazan altıncı sınıf öğrencisi Rıdvan Yıldızlı'nın da epey okuru var. Yazılarıyla 'tepki çeken' Yıldızlı, tehdit aldığını da söylüyor.
Köşesinin başlığından da anlaşıldığı üzere Rıdvan, beldedeki haksızlıkarı dile getiriyor. Rıdvan'ın 'Baba bize de döner' başlığıyla yazdığı yazı beldede epey tepki çekmiş. Bu yazıda Rıdvan, eşlerini ve çocuklarını evlerinde bırakarak Ahlat ilçesine döner yemeye giden babaları eleştirmiş. Yıldızlı ayrıca, bir yazısında kız çocuklarını okutmamanın yanlışlığına değinerek şöyle demiş:
"Kız çocukları ömür boyu cahil kalıyor. Evleniyor, çocuğu olunca ona nasıl bakacağını bilmiyor. Çocuğunu aşıya götürmüyor ve bin türlü hastalığa yakalanıyor. Eğer kızlar okutulsaydı çocukları da bu duruma düşmeyecekti."


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Van

  ,

  diyaliz