'Gazeteci dostu' müftüye sürgün

Basına çeşitli hapis cezaları getiren yeni Türk Ceza Kanunu'ndan (TCK) dolayı gazetecilerin cezaevine girmemesi için dua eden Bartın Müftüsü Zeki Sarılar, Bartın'dan Osmaniye'ye tayin edildi.

BARTIN - Basına çeşitli hapis cezaları getiren yeni Türk Ceza Kanunu'ndan (TCK) dolayı gazetecilerin cezaevine girmemesi için dua eden Bartın Müftüsü Zeki Sarılar, Bartın'dan Osmaniye'ye tayin edildi.
Müftü, 27 Mart 2005'te Bartın Gazeteciler Derneği'nin açılışında,
"Allah'ım 1 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek yeni TCK gereği Bartınlı gazetecilerin cezaevine girmesini hıfzı muhafaza eyle" diye dua okumuştu.
31 Ekim 2003'ten itibaren il müftüsü olarak görev yapan Zeki Sarılar, tayiniyle ilgili dün basın toplantısı düzenledi. Yerine atama gerçekleşmediği için iki ay daha Bartın İl Müftüsü olarak görev yapacağı belirtilen Zeki Sarılar, AKP Bartın İl Başkanı Ayhan Sütlü'yü topa tuttu. Sarılar, müftülük bünyesinde, aynı zamanda kuyumculuk yapan bir cami görevlisinin görev yapmamasına rağmen AKP yöneticileri tarafından korunduğunu öne sürdü. Sarılar ayrıca, "Sütlü, olmayacak birtakım şeyleri benden talep etti. Başkan Sütlü, Hasankadı Beldesi'ndeki din görevlisini başka bir yere almamı söyledi. Bunun mümkün olmadığını her ne kadar söylediysem de kendisine inandıramadım" diye konuştu.
'Meyhanede de dua ederim'
Gazeteciler Derneği'nin açılışında okuduğu TCK ile ilgili duanın siyasi iktidarı rahatsız ettiğini açıklayan müftü Sarılar, bu olayın tayini hızlandırdığını öne sürdü. Sarılar, "Konuyla ilgili Ankara'ya bile çağrıldım ve burada ifadem alındı. Ben de kendilerine meyhane açılışında bile olsa dua edeceğimi söyledim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7501827501820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.