Gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı

Gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı
Gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı
18 yıl önce görev başındayken polis şiddetiyle hayatını kaybeden gazeteci Metin Göktepe, ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı. Anmaya katılan TGC Başkanı Turgay Olcayto, "18 yıl sonra, Ethemler, Berkinler için soruşturma bile açtıramıyoruz. Bugün devlet eskisinden çok daha fazla suçluları kurtarma telaşında" dedi.

İSTANBULGörevi başında polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren gazeteci Metin Göktepe, 18 yıl sonra bugün mezarı başında bir kez daha anıldı. Göktepe'nin Esenler Kemer Mezarlığı'ndaki kabri başında gerçekleşen anma törenine annesi Fadime Göktepe başta olmak üzere çok sayıda arkadaşı, sanatçı Ferhat Tunç, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, BDP İstanbul İl Başkanı Emrullah Bingül ile Gazeteci Ahmet Şık gibi isimler de katıldı.


‘İNADINA HEPİMİZ METİN GÖKTEPE'YİZ’

Metin Göktepe'nin mezarına " İnadına Hepimiz Metin Göktepe'yiz" sürmanşetiyle çıkan Evrensel Gazetesinin bugünkü birinci sayfası ile karanfiller bırakıldı. "Hepiniz Metin'in evine hoş geldiniz" diyen anne Fadime Göktepe sözlerini, "Emekçilere çok teşekkür ederim. Metin'in katillerinin kim olduğunu biliyorsunuz. En başta Mehmet Ağar. Hepiniz benim için Metin'dir..." diye sürdürdü.
‘BU IŞIĞI YAKAN DA METİN GÖKTEPE’

Anmada konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, o dönemin TGC yönetiminin ısrarıyla Metin Göktepe'nin ölümüne neden olan polislerin yargı önüne çıkartıldığını söyleyerek, "18 yıl sonra Ethemlerin, inşallah kurtulacak, 14 yaşındaki Berkinler için soruşturma bile açtıramıyoruz. Yargı önüne çıkaramıyoruz. Bugün devlet eskisinden çok daha fazla suçluları kurtarma telaşında " diye konuştu. Metin Göktepe'nin çok önemli bir rolünün olduğunu belirten Olcayto, "Çok genç bir kitle, haberci heyecanıyla yoğunlaşmış bir muhabir kadrosu yetişti. Gerçekten gazeteciliği yiğitçe yapan genç arkadaşlarımız var. Sosyal medyada da aktifler. Bir umut ışığı bizim için. Bu ışığı yakan da Metin Göktepe" şeklinde tamamladı.


‘POLİSLERİN BİR KISMI CEZALANDIRILMIŞTIR’

Zaman zaman "İnadına, Hepimiz birer Metin'iniz" sloganının atıldığı anma töreninde konuşan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, son günlerde emniyette yaşanan görevden almaları hatırlatarak, "Metin Göktepe katliamında rol alan polislerin bir kısmı cezalandırılmıştır. Ama toplu gözaltı emrini veren dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar ve bunu uygulayan yardımcısı Kemal Bayrak, dönemin hükümeti tarafından ısrarla korunmuştur " dedi.

8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye Cezaevi'nde öldürülen tutukluların cenaze törenini izlemek için Alibeyköy'e giden Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, gözaltına alınmış ve polisler tarafından yapılan işkence sonucunda hayatını kaybetmişti.

(Özgür ALTUNCU - İdris TİFTİKCİ / DHA) 


'Bugün günlerden Metin Göktepe...'