Gazeteci örgütleri tepkili

İSTANBUL - Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay’ın tutuklanmasına gazeteci örgütleri tepki gösterdi. Tepkiler şöyle:?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç: “Meslektaşlarımın tutuklanmaları nedeniyle üzgünüm. Ancak mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapmam olanaksız. Fakat şunu söyleyebilirim. İddianamelerin bir an önce hazırlanmasını ve davanın görülmeye başlamasını bekliyoruz.” 

‘Sindirme faaliyeti’
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi:“Gazetecilerin görevi, basın
özgürlüğü ve fikir özgürlüğü kapsamında görüşlerini düşüncelerini, kamuoyuna aktarmaktır. Bu düşünce açıklamalarının Anayasal düzeni değiştirmek suçlaması ile ilişkilendirilmesini hukuku zorlayan bir karar olarak değerlendiriyorum. Bu yöntemler zaten sindirme yöntemleridir. Bu davalarla ilişkilendirilerek gazeteciler üzerinde bir baskı oluşturulmak isteniyor. Bu bir anlamda bir sindirme faaliyetidir.”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay: “Sayın Başbakan gazeteciler ve çizerler için dava üstüne dava açıyor. Bu olmazsa muhalif gördüğü gazeteler üzerine vergicileri salıyor. Bu şartlarda bir yandan da gazetecilerin bugünkü örnekte olduğu gibi yeniden göz altına alınması ÇGD olarak bizi hem üzdü hem de düşündürüyor. (Radikal)