Gazeteci Şener 28 yıl hapis talebiyle hâkim karşısında

Gazeteci Şener 28 yıl hapis talebiyle hâkim karşısında
Gazeteci Şener 28 yıl hapis talebiyle hâkim karşısında

Nedim Şener?in hakkında 28 yıl hapis cezası isteniyor.

Milliyet muhabiri Nedim Şener, 'Hrant Dink Cinayeti ve İstahbarat Yalanları' adlı kitabı nedeniyle dün hâkim karşısına çıktı

İSTANBUL - Milliyet gazetesi muhabiri Nedim Şener’in, ‘Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları’ adlı kitabında ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği’ gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın dünkü duruşmasına, sanık Nedim Şener ile avukatı Yücel Döşemeci katıldı.
Şener, suça delil gösterilen telefon konuşmalarının, kitabın yazılmasından aylar önce televizyon ve gazetelerde yayımlandığını söyledi. Konuşmaların Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra cinayetin sanıklarından Erhan Tuncel ile o dönemde Trabzon’da polis memuru olarak görev yapan Muhittin Zenit arasında geçtiğini ifade eden Şener, “Bu konuşmalar, internette Google’dan arandığında önümüze çıkmaktadır, sesli olarak dinlenilebiliyor. Bu nedenle ihlalden söz etmek mümkün değildir” dedi. Şener, kitabın, devletin kurumlarının saygınlığını korumaya ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olacağını söyledi. Şener’in savunmasının ardından duruşma ertelendi.
İddianamede, Şener’in hakkında, Emniyet Genel Müdürlüğünün ihbarı üzerine açılan davada, ‘Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları’ adlı kitabında emniyet mensupları Muhittin Zenit ve Ramazan Akyürek’e ‘hakaret etmek’, ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek’ ve ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek’ suçlarından cezalandırılması isteniyor.
Duruşmayı takip eden Milliyet  Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Şener’e verdikleri desteğin, sadece kendi kurumlarında çalışan bir gazeteciye sahip çıkmak değil, Türkiye’de basın özgürlüğüne sahip çıkmanın gereği olduğunu vurguladı. Ergin, “Biz basın özgürlüğü için bu dayanışmayı gösteriyoruz” diye konuştu.
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı’nın suç duyurusuyla Şener hakkında soruşturma başlatılmıştı. ‘Haberleşmenin gizliliğini ihlal’ ve ‘Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ iddialarıyla ilgili dosya asliye ceza mahkemesine gönderilirken, ‘Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklamak ve temin etmek’ suçlarıyla ilgili yargılama da 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Tüm bu suçlar için Şener’in toplam 28 yıla kadar hapsi isteniyor. (Radikal)