Gazeteci Ümit Enginsoy'dan acı haber

Gazeteci Ümit Enginsoy'dan acı haber
Gazeteci Ümit Enginsoy'dan acı haber

Gazeteci Ümit Enginsoy, önceki gece evinde banyoda düşerek başını çarpma sonucu hayatını kaybetti. 50 yaşındaki Enginsoy’un, Ankara Paris Caddesi’ndeki evinde arkadaşları tarafından ölü bulunduğu öğrenildi. Enginsoy’un beyin kanaması sonucu hayatını kaybettiği sanılırken, emniyet yetkilileri, cesedi Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırılan Enginsoy’un kesin ölüm nedeninin otopsi sonucu belirleneceğini bildirdi.
1999-2002 yılları arasında Anadolu Ajansı Washington muhabirliği yapan Enginsoy, Amerikan Defense dergisi ve Milliyet gazetesinde de çalışmıştı. Uzun yıllar NTV Washigton temsilciliği görevini sürdüren Enginsoy’un pek çok yabancı gazete ve dergide makaleleri yayımlandı. Washington’dan 2009 yılında dönen Enginsoy, Hürriyet Daily News gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu.

‘O sesin sahibini kaybettik’

ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan ancak gazetecilikte karar kılan Ümit Enginsoy, diplomasi ve savunma muhabirliği konusunda uzmanlaştı. Bakan Egemen Bağış, Enginsoy’un ölümü üzerine kendi Twitter hesabından başsağlığı dilerken CHP ’li Osman Korutürk de Twitter üzerinden üzüntüsünü şöyle paylaştı: “Ümit Enginsoy, NTV, Vaşington! Yıllarca TV’den duyduğumuz bu sesin sahibini anlamsız bir kaza sonucu yılın son günü kaybettik.Ruhu şâd olsun!”

Murat Yetkin: Haber masamız onu özleyecek

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin de Ümit Enginsoy’la birbirlerini ODTÜ’den tanıdıklarını belirterek yaklaşık 30 yıllık bir arkadaşlıkları olduğunu vurguladı. Enginsoy’un özellikle savunma muhabirliği alanında birinci sınıf bir gazeteci olduğunu ifade eden Yetkin, “Haber masamız onu özleyecek” diye konuştu.