Gazeteciler Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya 4,5 yıl hapis istemi

Gazeteciler Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya 4,5 yıl hapis istemi
Gazeteciler Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya 4,5 yıl hapis istemi
Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, bin 280 kişi müşteki sıfatıyla yer aldı.

RADİKAL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Vedat Yiğit, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürü Cumhuriyet gazetesindeki köşelerinde yer veren Karan ve Çetinkaya hakkındaki soruşturmasını tamamladı.

MAHKEMEYE SUNULDU

Karan ve Çetinkaya'nın "şüpheli", bin 280 kişinin de "müşteki" sıfatıyla yer aldığı 38 sayfalık iddianamede, asliye ceza mahkemesine sunuldu. İddianamede, Çetinkaya ve Karan'ın 14 Ocak tarihli köşe yazılarında, Fransa'da faaliyet gösteren "Charlie Hebdo" dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed'e ait olduğu iddia edilen, "beyaz sarıklı, sakallı, uzun burunlu, burnunun her iki yanında aşağıya doğru sarkan ağız ve sakalı ile elinde beyaz bir döviz üzerinde Je Suis Charlie (Ben Çarliyim) yazan beyaz giysili" kişinin tasvir edildiği karikatüre yer verdikleri anlatıldı.

Yazarların köşe yazılarına ve savcılıkta alınan ifadelerine yer verilen iddianamede, söz konusu karikatürün Charlie Hebdo dergisinde yayımlanmasının tüm dünyada yankı uyandırdığı vurgulandı.

İddianamede, 7 Ocak'ta dergiye yönelik silahlı saldırıda 12 kişinin hayatını kaybettiği ve 11 kişinin de yaralandığı anımsatılarak, her iki olayın da dünya basınında geniş yer bulduğu ve toplumsal hareketlere neden olduğu belirtildi.

Olayların tüm sıcaklığı devam ederken şüphelilerin köşe yazılarında söz konusu karikatürü yayımladığı hatırlatılan iddianamede, "Avrupa ülkesi Fransa'da yaşanan böyle bir olayın ardından çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde aynı karikatürlerin yayımlanmasının sonuçlarının öngörülememesi mümkün değildir" denildi.

SAVCILIK: DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ SAYILAMAZ

Karikatürün yayımlanmasında herhangi bir kamu yararının bulunmadığı gibi düşünce özgürlüğü kapsamında da değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı kaydedilen iddianamede, karikatürlerin yayımlanmasının ardından gazete binası önündeki gösterilerde bazı kişilerin gözaltına alındığı aktarıldı. İddianamede, bu gösterilerle karikatürün yayınlanmasının toplumsal harekete dönüştüğü ve kamu barışının bozulması için elverişli bir ortamın yaratıldığı kaydedildi.

"PEYGAMBERİN TASVİRİ HİÇ YAPILMADI, İSLAM ULEMASININ BEYANINA GEREK YOK"

İddianamede, yaklaşık 1400 yıllık geçmişi olan İslam dininde bir Müslüman kişi, kurum veya kuruluş tarafından Hz. Muhammed'in tasvirinin yapılmadığı hatta bir çok dini filmde de seslendirmesinin dahi kullanılmadığı vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:

"Bu hali ile yaklaşık 1400 yıllık geleneğe dönüşerek İslam Peygamberi'nin herhangi şekilde tasvir veya seslendirmesinin hakaret olarak algılanmasında herhangi bir İslam ulemasının beyanına gerek olmadığı gibi Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinde belirtilen 'dini değerler' kriterlerine dahil olduğu açıktır. Her ne kadar şüpheliler, mevcut karikatürün yayınlanmasının basın ve ifade özgürlüğü anlamında değerlendirilmesi gerektiğini beyan etmişlerse de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'din ve vicdan özgürlüğü', 'düşünceyi açıklama ve haberleşme özgürlüğü'nün ayrıntılı olarak ele aldığı, düşünce açıklama ve haberleşme özgürlüğünden bahsederken din ve vicdan özgürlüğünün bir kenara bırakılamayacağı, salt anlamda evrensel değerlerdeki bir özgürlüğün diğer özgürlüklere üstünlüğünün söz konusu olamayacağı anlaşılmıştır.

“TOPLUMSAL BARIŞA AYKIRI” İDDİASI

Bu anlamda bütün dünyada semavi olsun veya olmasın, ideolojik veya düşünsel anlamda insanlar tarafından kutsal sayılan değerlerin kişisel, toplumsal ve devletsel anlamda gerekli saygıyı görmesi gerektiğinin herkes tarafından bilinmesinin zorunlu olduğu, büyük ekseriyeti Hristiyan dinine mensup Avrupa kıtasında bulunan Fransa ülkesindeki İslam peygamberine izafeten çizilen ve onu aşağılayan karikatürün, bireysel veya toplumsal anlamda oluşturacağı algı ve tepki şekli ile tamamına yakını Müslüman olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ndeki şeklinin aynı olmasının beklenmesi izahtan varestedir. İslam dininin peygamberine yönelik aşağılama ve küçük düşürme kastı ile çizilen karikatürün toplumsal barışı ve kamu düzenini bozmaya elverişli olduğu anlaşılmıştır."

“HİNDU VE ZERDÜŞT’ÜN BİLE” ÖRNEĞİ

Bir Hindu'nun veya bir Zerdüşt'ün inançlarının başka inanca sahip kişiler tarafından sorgulanırken bile bu ideoloji ve inanç şekillerinin aşağılanmadan, küçük düşürülmeden, azami dikkatle yapılmasının zorunlu olduğu kaydedilen iddianamede, "Dergide yayımlanan karikatürdeki tasvirle terör eyleminin sorumlusunun İslam Peygamberi'nin olduğunun anlatılmaya çalışıldığı, bu algının dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Müslümanları ve Türkiye'de yaşayan Müslümanların inançlarını, diğer inanç ve düşünce biçimlerine karşı negatif olarak ayrıştırdığı anlaşılmıştır" iddiasına yer verildi.

İddianamede, Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'nın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından ayrı ayrı 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.
AA


  http://www.radikal.com.tr/133167113316714

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cumhuriyet gazetesi - momentum

  1930'larda Türkiye'de ilk yarı resmi güzellik yarışmaları düzenleme işini üstlendi, Ayşe Hür'ün deyimiyle "hevesle". 1940'larda Alman hayranı ve naziydi. Aydınlanma türü ırkçılığın, dinsiz milliyetçiliğin ilk soluklarını üfledi. 1970'lerde ise "yerli Pravda" deniyordu, solcu ve devrimci idi. Tipik 70'li yıllar solcusuydu. Bol köşe yazılı, az resimli renksiz baskıları, şehre yeni gelmiş Anadolu çocuğu entel adayı solcular tarafından yatılı okul yurtlarında satır satır hatmediliyor; fitilli kadife pantolon ve parka ile beraber takım oluşturuyordu. Sonradan devletçi-ulusalcı çizgiye geçecek olan gazete, ölen militanların yas ilanlarını yayınlıyor ve bu arada bir köşe yazarı vasıtasıyla, Türkiye'de niçin domuz yenmediğini ısrarla ve saldırgan bir tavırla sorguluyordu. Sorgulama uzun süre devam etti. Türkiye'de et pahalıydı ve tüketim Avrupa ülkelerine göre düşüktü. Dekor eki yayınlamak gibi elitist işlere de girdi bir ara, terör ve siyasi gerilimin bittiği 80'ler sonrasında. Bu arada bazı yazarlarını "aydınlanma bilgesi" ilan etmişti. Uzun bir süre beş vakit namaz saatlerini de gazetenin bir köşesinde yayınlamayı ihmal etmedi, hala buna devam ediyor mu, bilmiyorum. Radikal'den kovulan beyaz Türk Mine Kırıkkanat'a da sahip çıktı. En son, ebonit gözlük çerçeveli yazarları vasıtasıyla bu Charlie Hebdo işine girdi. Muhtemelen bu arkadaş da vefatından sonra aydınlanma bilgesi ilan edilir. Türk solunun 80 yıllık yalpalamasını görmek isteyen, bu gazeteyi takip etsin.

  Demekk Islam halkin bir kesiminin tapulu mali... - baizzet1925_379

  Bu konuda laf söyleyemeyecek ilk kis savcdir. Hatta kimsenin laf söylemek haddine degil. Hz. Muhammed`i tasviri vardir. Yaptigi savaslari, hadisleri, herseyi vardir. Bunun toplumsal barisalda hiç bir alakasi yok bana göre. Md.256`yi bahane ederek toplumu islamlastirmanin ayak seslerine kakiminkide katilmistir.

  - user386208

  Savcı beyden hindular için yapılan ineğe tapma espitileri için de harekete geçmesini bekliyoruz. Hatta karaköyde kiliselerin orta yerine genelev açan açtıranlara da müdahale etsin. Ayrıca bir hidu olarak inancım gereği belime peştemal dolayıp yarı çıplak dolaşmak istiyorum ama izin vermiyorlar

  Ben birini taniyorum - ohabey

  halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek sucsa hergun televizyona cikan bir zat var onu da inceleyin.