Gazeteciler için ortak dilek

Cumhurbaşkanı ve Başbakan Çalışan Gazeteciler Günü için mesaj yayımladı: Gazetecilerin yaşam koşulları iyileştirilmeli.

ANKARA - Basın dünyası dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, gazetecilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinin, haklarının güvenceye alınmasının, onların, görevlerini rahat bir ortamda yapabilmelerini sağlayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında şunları vurguladı:
"Basının toplumun sesi olma işlevini yerine getirebilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin kaldırılmasına, doğru, ilkeli, kişilik haklarına ve özel yaşama saygılı habercilik anlayışının benimsenmesine, her koşulda meslek etiğinin gözetilmesine, basın çalışanlarının haklarına sahip çıkılmasına, ekonomik ve sosyal durumlarının iyileştirilmesine, onlara özgür çalışma ortamı sağlanmasına bağlıdır. Bu konuda devlete olduğu kadar, basın yayın organı sahiplerine ve meslek örgütlerine de önemli görevler düşmektedir. Öte yandan, basın çalışanlarının da haklarına sahip çıkmaları, etik değerleri her koşulda gözetmeleri, medya gücünü amaç dışı kullanmak isteyenlere karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. "
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gazetecilere yönelik mesajında, "Basın mensuplarının hak ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi bundan sonra da önceliklerimiz arasında yer alacaktır" dedi.