Gazeteciler mahkeme kapısında

Gazeteciler mahkeme kapısında
Gazeteciler mahkeme kapısında

Mehmet Baransu hakkında açılan ?Gizliliği ihlal? soruşturması kapsamında Cumhuriyet savcısına ifade verdi. FOTOĞRAF: ÖMER ERDEM / DHA

Taraf muhabiri Mehmet Baransu tutuklanması talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı. Star yazarı Tayyar'a hapis cezası çıktı

İSTANBUL - Poyrazköy’de bulunan mühimmatla ilgili soruşturmada ele geçirilen ‘Kafes Eylem Planı’nın haberleştiren Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu hakkında açılan ‘gizlili ihlal’ soruşturması kapsamında savcıya ifade verdikten sonra tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeyse Baransu’yu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar ise ‘Operasyon Ergenekon’ adlı kitabı nedeniyle ‘soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ten yargılandığı davada dün bir yıl sekiz hapis cezasına çarptırıldı.
‘Kafes Eylem Planı’nın haberleştirerek soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği öne sürülen Baransu, Genelkurmay’ın suç duyurusu üzerine dün kendisi hakkındaki soruşturma kapsamında ifade vermek üzere dün Kadıköy Adliyesi’ne gitti. Cumhuriyet Savcısı Dursun Yılmaz’a ifade veren Baransu, tutuklanması talebiyle Kadıköy Nöbetçi 5. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme Baransu’yu tutuksuz yargılamak üzere serbest bıraktı. Baransu, “Bu dünyanın her yerinde haberdir. Kamuoyunu bilgilendirme adına yazdım. Yazmasaydım ortaya çıkmazdı. Basın mensuplarının görevi bunları haberleştirmek” dedi.

Tayyar’ın Ergenekon kitabına hapis cezası
Bu arada Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar da ‘Operasyon Ergenekon’ adlı kitabı nedeniyle ‘soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçundan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargıç önüne çıktı.  Mahkeme Tayyar’ı her iki suçtan bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme daha sonra Tayyar’ın yeniden suç işlemeyeceğini göz önünde bulundurarak hükümlerin açıklanmasını geri bıraktı ve Tayyar’ın beş yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi. Tayyar, “Bu ceza bir yerde kesinleşmiş gibi. Demokles’in kılıcı gibi tepenizde sallanacak bir kenarda kalacak.  Siyasi bir karar gibi geldi. Anlaşılıyorki kitap okunmamış. Hukuk adına utandım” diye konuştu. (Radikal)