Gazetecilerden Balbay'a imzalı destek

Gazetecilerden Balbay'a imzalı destek
Gazetecilerden Balbay'a imzalı destek

Cumhuriyet gazetesinde buluşan gazeteciler yakalarına Mustafa Balbay yazan kartlar taktı ve Balbay?ın kitaplarını imzaladı. Gazeteciler arasında Mehmet Barlas(ortada) ve Oktay Ekşi (sağda) de vardı. Gazeteciler kitaplarını imzalarken dışarıda Cumhuriyet okurları Balbay?a destek sloganları attı. FOTOĞRAFLAR: OZAN GÜZELCE

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan gazeteci Mustafa Balbay'a meslektaşları kitaplarına imza atarak destek verdi

İSTANBUL - Ergenekon  soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Mustafa Balbay’a destek olmak isteyen gazeteci ve yazarlar, Balbay’ın satılan kitaplarını imzaladı.
Cumhuriyet gazetesinde bir araya gelen aralarında Ertuğrul Özkök, Tufan Türeç, Nail Güreli, Derya Sazak, Yalçın Bayer, Bedri Baykam, Emre Kongar, Reha Muhtar, Zeynep Oral, Metin Uca, Yazgülü Aldoğan’ın da bulunduğu çok sayıda gazeteci ve yazar, ‘Cumhuriyet Yayınları’ adı altında oluşturulan stantta vatandaşların satın aldıkları Mustafa Balbay’a ait kitaplara imza attı. Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Deniz Som amaçlarını ‘Hem gazete, hem kitap okurlarını Balbay’dan yoksun bırakmamak, tüm dünyaya arkadaşımızın yalnız olmadığını göstermek” diye açıkladı. 

‘Güç odakları özgür basını sevmez’
Kitapları imzalayanlardan Reha Muhtar, “Balbay’a, meslektaşları ve okurları olarak hem önünde hem de arkasında bulunarak destek olmak istiyoruz. Umarım ki bir an önce özgürlüğüne kavuşur” dedi. Hürriyet gazetesi yazarı Oktay Ekşi, “Balbay’ı desteklemek, ifade özgürlüğünü desteklemek için buradayız. Güç odakları özgürlüğü sevmezler, özgür basından hiç hazzetmezler. Özgürlük mücadelesi veren gazetecileri cezalandırmak için her şeyi yaparlar. Mustafa’ya daha özgür, tekrar yazdığını görme dileğini iletmek için de buradayız” diye konuşurken, Milliyet gazetesinden Derya Sazak da “Önemli bir meslek dayanışması. Bir gazetecinin bu tür bir eylemle, darbeye teşebbüsle suçlanması önemli, kaygı verici” dedi. Sabah gazetesinden Mehmet Barlas “Cumhuriyet okulundan yetiştim. Balbay benim meslektaşım, düşüncelerinden ötürü insanların hapse girmesi sürecini geçmişte yaşadım, bundan sonra da olması üzüntüm” diye konuştu. (Radikal)