Gazetecilere, 'Gezi için şikayetçi ol' çağrısı

Gazetecilere, 'Gezi için şikayetçi ol' çağrısı
Gazetecilere, 'Gezi için şikayetçi ol' çağrısı
İçişleri Bakanlığı TGC'nin talebine cevap vererek Gezi Parkı olayları sırasında yaralanan gazetecilerin şikayette bulunabileceğini belirtti. TGC bu durumdaki gazetecilere şikayetçi olun çağrısı yaptı.

Radikal.com.tr - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 27 Haziran tarihinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan Taksim Gezi Parkı'nda gazetecilere şiddet uygulayan polislerin cezalandırılmasına yönelik talepte bulunmuştu. Talepte yaralanan, gözaltına alınan ve çalışmaları engellenen, gazeteci, foto muhabiri ve kameramanların listesini” sunulmuş ve sorumlu polislerin cezalandırılmasını istemişti. İçişleri Bakanlığı Cemiyetin bu başvurusuna 5 Eylül 2013 tarihinde gönderdiği bir yazıyla yanıt verdi. 
Yazıda polisler tarafından yaralanan ve gözaltına alınan gazetecilerin Mülkiye Başmüfettişleri A. Faruk Güneş ve Namık Kemal İlhan'a “İl Özel İdaresi Müfettiş Çalışma Odası-Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Cad.) No 64 Fatih İstanbul” adresine ve 0212 455 40 35- 0505 466 27 24 irtibat numaralarına başvurmaları istendi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de tüm gazete , televizyon, ajans ve internet sitelerinin yayın yönetmenlerine bir yazı yazarak zarar gören gazetecilerin İçişleri Bakanlığı mülkiye baş müfettişlerine şikayette bulunmalarının sağlanmasını istedi. Cemiyet yazdığı yazıda, “Meslektaşlarımıza yönelik polislerin fiziksel saldırılarının ve gözaltına alma uygulamalarının önüne geçilebilmesi için kurumunuzda Gezi Parkı olaylarını izleyen ve zarar gören gazetecilerin Mülkiye Başmüfettişlerine şikayetlerini iletmelerini sağlamanızı önemle rica ederiz” denildi.