Gazetecilere Özgürlük Platformu: Eskişehir Valisi görevden alınmalı

Gazetecilere Özgürlük Platformu: Eskişehir Valisi görevden alınmalı
Gazetecilere Özgürlük Platformu: Eskişehir Valisi görevden alınmalı
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın, Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'a tehdit ve hakaret içerikli mail göndermesine tepki gösteren Gazetecilere Özgürlük Platformu'ndan yapılan açıklamada, "Vali derhal görevden alınmalıdır" denildi.

ANKARA - Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’a tehdit ve hakaret içeren bir mail gönderen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’ya bir eleştiri de Gazetecilere Özgürlük Platformu’ndan (GÖP) geldi. Platform adına açıklama yapan GÖP Dönem Başkanı Ahmet Abakay, “Gazeteci tehdit eden, aşağılayan bu Vali derhal görevden alınmalıdır” dedi.

Eskişehir Valisi Tuna, dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasının, il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren Radikal Gazetesi Muhabiri Saymaz’a konu hakkında “Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin” ifadelerini içeren bir mail atmıştı. Kamuoyunda büyük tepki yaratan mail hakkında İçişleri Bakanı Muammer Güler de konu hakkında derhal gerekli incelemeyi yaptıracağını belirterek, bu tür bir üslubu tasvip edilemeyeceğini söylemişti. GÖP adına yazılı bir açıklama yapan Dönem Başkanı Akabay Eskişehir Valisi Tuna’yı kınadıklarını belirterek, şunları kaydetti:


MAHALLE KABADAYISI ÜSLUBU
“İsmail Saymaz’ın verdiği bilgide belirtildiği üzere, Vali Tuna, Saymaz’a gönderdiği mesajda, ‘Siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız. Müebbet bile sizi kesmez. Biri daha aynı şekilde yorumu yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var, unutma’ gibi sözler sarfetmiştir. Bu sözler bir valinin, herhangi bir kamu görevlisinin asla kullanamayacağı suç teşkil eden cümlelerdir. Eskişehir Valisinin 1 saat dahi bu görevde kalması sakıncalıdır, tehlikelidir. Söz konusu Vali mahalle kabadayısı üslubu ve tutumu ile devletin valisi olduğunu unutmuştur. Adı geçen Vali derhal görevden alınmalı ve hakkında soruşturma açılmalıdır.
Meslektaşımız Hrant Dink’in öldürülmeden önce dönemin İstanbul vali yardımcısı tarafından benzer tehdide maruzu kaldığı unutulmamalıdır. Linç kültürünün egemen olduğu ülkemizde bir valinin böyle sözler sarfetmesi kabul edilemez. Arkadaşımız İsmail Saymaz’ın başına gelebilecek herhangi bir saldırı ve olumsuzluğun sorumlusu Eskişehir Valisi olacaktır.”


Radikal.com.tr