Gazetecilerin önerisi: Öcalan'ın görüşleri dikkate alınsın

Gazeteciler Polis Akademisi'nde düzenlenen Kürt çalıştayında İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve üst düzey bürokratlara 'PKK'nın dağdan indirilmesi için Abdullah Öcalan'ın görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini' söyledi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Hükümetin Kürt açılımı çerçevesinde yapılan Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi’nce (UTSAM) düzenlenen ‘Kürt Meselesinin Çözümü: Türkiye Modeline Doğru’ çalıştayında gazeteciler konuştu. Gazeteciler PKK’nın dağdan indirilmesi için Öcalan’ın görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.
Kürt açılımı konusunda somut adımların atılması için ön hazırlık niteliğinde olan çalıştay dün Polis Akademisi’nde toplandı. Başkanlığını Polis Akademisi Başkanı Zühtü Arslan ve Polis Akademisi Araştırma Merkezleri Başkanı İhsan Bal’ın yürüttüğü toplantıya İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı. Bazı gazetelerin köşe yazarlarının dinlendiği çalıştay basına kapalı olarak gerçekleştirildi.
Toplantıda görüş belirten gazeteciler, PKK’nın dağdan indirilmesi konusunda en etkili olacak kişinin Öcalan olduğunu vurgulayarak, Öcalan’ın görüşlerine açık olunması, bu görüşlerin önemsenmesi gerektiğini ifade ettiler. Gazeteciler, sorunun çözüm adresi olarak TBMM’yi gösterdi. Kürt sorunu konusunda muhalefetin tavrı da değerlendirilerek, MHP’nin soruna yaklaşımı eleştirildi. Katılımcılar, muhalefet  partilerinin sürecin içerisine katılması gerektiğini vurguladı. Kürt ve Türk kamuoyunun çözüm sürecine nasıl hazırlanacağı konusunda da bilgi veren gazeteciler, Kürtlerin çözüm sürecinde muhattap alınması gerektiği kaydedildi. Beşir Atalay gazetecilerin önerilerini not aldı ve Kürt sorununun çözümünde umutlu olduğunu ifade etti. Daha önce Kandil’e giderek PKK’nın yöneticisi Murat Karayılan’la görüşen Hasan Cemal’in,  izlenimlerini de aktardığı öğrenildi.

Atalay-Hasan Cemal baş başa
Toplantıda Kürt olmayan vatandaşların hassasiyetlerinin de dikkate alınması gerektiği vurgulandı. Toplantıda Bakan Atalay ve emniyet yetkililerinin tartışmaya katılmadığı sadece belirtilen görüşleri not aldığı öğrenildi. Bakan Atalay ayrıca toplantı öncesi Cengiz Çandar ve Hasan Cemal ile baş başa görüştü. Atalay’ın burada “Kürt sorununun çözümüne ilişkin bana özel söyleyeceğiniz bir şey var mı?” diye sorduğu öğrenildi. Bazı yazarların Bakan Atalay ve emniyet yetkililerine, “Aykırı görüşlerimizden dolayı şimdiye kadar polisce  sorgulandık, hakkımızda dava açıldı. Şimdi ise Emniyet bir sorunun çözümü için bu görüşlerimize başvuruyor” şeklindeki esprisi gülüşmelere neden oldu.
Çalıştayın ardından yazılı bir açıklama yapan Polis Akademisi Başkanı Zühtü Arslan  yeni çalıştay ve sempozyumlar düzenleneceğini de bildirdi.
Toplantıya katılan gazeteci ve köşe yazarları şöyle: Oral Çalışlar, Cengiz Çandar, Mustafa Karaalioğlu, Nasuhi Güngör, Deniz Ülke Arıboğan, Muharrem Sarıkaya, Hasan Cemal, Okan Müderrisoğlu, İbrahim Kalın, Mithat Sancar, Ruşen Çakır, Fehmi Koru, Ali Bayramoğlu, Mümtaz’er Türköne, İhsan Dağı. Toplantıya Hürriyet ve Cumhuriyet’ten temsilci çağrılmaması dikkat çekti.