'Gazetecilik görevimi yaptım'

Gazeteci Emin Bal, 4 Ekim'de muhabir olarak izlediği bir PKK'lının cenaze töreni sonrası çağrıldığı savcılıkta "Neden bize bu tür konuları söylemiyorsun" sorusuna, "Gazeteciyim, yapamam" dediği için dün yargıç önüne çıktı.

ŞIRNAK - Gazeteci Emin Bal, 4 Ekim'de muhabir olarak izlediği bir PKK'lının cenaze töreni sonrası çağrıldığı savcılıkta "Neden bize bu tür konuları söylemiyorsun" sorusuna, "Gazeteciyim, yapamam" dediği için dün yargıç önüne çıktı. Cenazede atılan PKK yanlısı sloganları ihbar etmemekle suçlanan ve hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 278. maddesi gereğince bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Emin Bal, ilk duruşmada "Gazetecilik mesleğinin gereğini yerine getirdim" dedi.
DHA muhabiri Emin Bal, yargılanmasına neden olan haberi 4 Ekim'de yazdı. Kato Dağı'nda çatışmada öldürülen PKK'lıların cenaze töreninde PKK ve Abdulah Öcalan lehine slogan atıldı.
1.5 sayfalık yazılı ifade
Bal'a 'işlenmekte olan ve suç olduğunu bildiği bir olayı yetkili mercilere bildirmeksizin haber yaptığı' gerekçesiyle TCK 278'den dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Biçer tarafından hazırlanan iddianamede Bal'a bir yıla kadar hapis cezası istendi. Dün Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkan Bal ifade verdi. Gazetecinin görevinin haber yapmak olduğunu belirten Bal, "Ben gazetecilik mesleğinin gereklerini yerine getirdim, bir suç işlediğimi düşünmüyorum" diye konuştu.
Bal, daha sonra mahkemeye yazılı 1.5 sayfalık ifade sundu. TCK'nın 278/1 maddesinin gerekçesinde 'henüz icrası devam eden bir suçun varlığının gerekliliği' arandığını belirten Bal "Oysa davaya konu olayda slogan atılması anlık bir olay. Bu nedenle ihbar yükümlülüğü gerektirmez" dedi.
Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık beş dakika süren duruşmada hâkim Hande Dağdelen Özmen, davayı 17 Ocak 2008'e erteledi.