Gazeteciye "Cumhurbaşkanına hakaret" davasında beraat

Gazeteciye "Cumhurbaşkanına hakaret" davasında beraat
Gazeteciye "Cumhurbaşkanına hakaret" davasında beraat
"Kaçak Saray'ın Kaçık Sultanı" başlıklı haber nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yargılanan gazeteci Hanife Şahan ilk duruşmada beraat etti.

RADİKAL - İleri Gazetesi’nde geçen kasım ayında yayınlanan “Kaçak Saray’ın Kaçık Sultanı” başlıklı habere ilişkin gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davanın ilk celsesinde beraat etti. Hazırlanan iddianamede gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Hanife Şahan hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

“BASTIĞIMIZ MANŞET TEŞBİHTEN İBARETTİR”

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Hanife Şahan ve avukatları katıldı. Duruşmada savunma yapan Şahan suçlamaya konu haberin kendisine ait olduğunu belirterek, “Yazıdaki amacımız mahkeme kararıyla da kaçak olduğu tespit edilen Cumhurbaşkanlığı sarayının kaçak olduğunun anlatımı ve Cumhurbaşkanının sigara içen bir genci kendisini görüp de sigarayı söndürmediği için azarlamasıdır. Bu iki olayı birleştirip bastığımız manşet bir teşbihten ibarettir” dedi. Şahan’ın avukatlarından Şerif Özgür Urfa davaya konu haberin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Müvekkilim Cumhurbaşkanının Başbakanlık döneminde yaptığı ve söylediği bir takım üslup ve davranışlarının çok dengeli olmadığını belirtilerek bu yazıyı yazmıştır” diye konuştu.

SUÇUN OLUŞMADIĞINA KANAAT GETİRİLDİ, BERAAT ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın avukatının şikayetçi olduklarını belirterek davaya katılma taleplerinin olduğu belirtilen duruşmada suçtan zarar görme ihtimaline karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duruşmalara kabulüne karar verildi. Mahkeme hakimi, sanık hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan cezalandırılması istemiyle dava açıldığını ancak “atılı suçun unsurları yönünden oluşmadığı”na kanaat getirdiğini belirterek Hanife Şahan’ın beraatına karar verdi.

İDDİANAMEDEN...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, 12 Kasım 2014 günü İleri Gazetesinin 9. sayfasındaki habere yer verildi. Haber başlığında kullanılan “Kaçık” kelimesinin Türk Dil Kurumu’nun sitesindeki anlamının “Bazı davranışları dengesiz olan, zıvanasız” anlamını taşıdığı belirtilen iddianamede, “Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı sarayının yapımı ve maliyetine ilişkin eleştiri niteliğinde olduğu anlaşılmışsa da ‘Kaçık’ ifadesi ile Sayın Cumhurbaşkanına yönelik küçük düşürücü ifade kullanıldığı anlaşılmıştır” denildi.
İleri Gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Hanife Şahan hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 4 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.
DHA-Arzu KAYA