Gazeteciye 'paşa' davası

Bir internet sitesinde "Paşalar sermaye düzeninin koruyucusu" diye yazan gazeteci Rahmi Yıldırım'a üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Suç duyurusunu Genelkurmay yapmıştı.

ANKARA - Bir internet sitesindeki yazısında "Paşalar sermaye düzeninin koruyucusu, sıradan neferleri, aktörleri ve figüranları" ifadelerini kullanan gazeteci Rahmi Yıldırım hakkında üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Genelkurmay Başkanı adına 2. Başkan Orgeneral İlker Başbuğ, Yıldırım'ın, adları yolsuzluk iddialarına karışan asker-sivil kamu görevlileriyle ilgili, sansursuz.com adlı sitede yayımlanan 'İş bilenin, kılıç kuşananın' başlıklı yazısı nedeniyle Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı tamamlayan Ankara Başsavcılığı, Yıldırım hakkında, eski Türk Ceza Kanunu'nun, 'devletin askeri kuvvetlerinin tahkir ve tezyif edilmesini' düzenleyen 159. maddesine muhalefetten, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.
Yeni TCK'nın yürürlüğe girdiği 1 Haziran'dan önce yazılan iddianamenin, yeni TCK kapsamında yeniden düzenlenmesi bekleniyor.
Yıldırım'ın, 'soL' adlı dergide de yayımlanan yazısı için açılan diğer soruşturmada ise İstanbul Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı, aynı yazı hakkında Ankara'da dava açılması nedeniyle ek takipsizlik kararı verdi. Yıldırım'ın dava konusu yazısında kullandığı ifadeler şöyle:
Ne yazmıştı?
"Şu kadarını söyleyeyim: 'Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu' paşalar, bir tarihten beri, (diyelim, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin İsmet Paşa tarafından emperyalist limanlara yanaştırılmasından beri), aslında sermaye düzeninin koruyucusu, sıradan neferleri, aktörleri ve figüranlarıdır. Bu yüzden, sermaye düzeninin aktif birer aktörü, figüranı ve koruyucusu olarak nasıl davranmaları gerekiyorsa öyle davranıyorlar."
Yıldırım, daha önce savcılıkta verdiği ifadede kendisini şöyle savunmuştu: "Yazı eleştiri yazısıdır. Yazıda geçen söz konusu ifadelerden tahkir ve tezyif neticesinin çıkarılmasına şaşırdım."


    http://www.radikal.com.tr/7490217490210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.