Gazeteciye 'terörist' işlemi

Sebati Karakurt, Hürriyet'te yayımlanan terör kampı haberi nedeniyle gözaltına alındı. Karakurt'u savcılık serbest bıraktı.

İSTANBUL - Hürriyet gazetesi muhabiri Sebati Karakurt', 'Kandil Dağı'nda gitarlı teröristler' başlıklı haberi nedeniyle gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, dün saat 04.00 sıralarında Hürriyet gazetesi muhabiri Sebati Karakurt'un evine baskın düzenledi. 10 kişilik polis ekibi, 10 Ekim'de Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'Kandil Dağı'nda gitarlı teröristler' başlıklı haberi nedeniyle Karakurt'u gözaltına alırken, evde de arama yapıldı. Aramada bir şey bulunamasa da polislerin, Kandil Dağı'nda çektiği bütün fotoğrafları istediği ve 'Vermezsen, seni 48 saat (yasal gözaltı süresi) boyunca alıkoyarız' dedikleri öne sürüldü.
Önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne, öğle saatlerinde de Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen Karakurt burada Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Nazmi Okumuş tarafından bir süre sorgulandı, daha sonra serbest bırakıldı. Savcı Okumuş'un söz konusu röportajın, '3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesine göre suç oluşturabileceği' gerekçesiyle gazeteci Karakurt'un ifadesini aldığı öğrenildi. 7. madde, örgütle ilgili propagandayı kapsıyor.
Sanki terör yuvası!
Basın Konseyi Yüksek Kurulu da, Karakurt'un evinin 'terör yuvası' baskını metoduyla aranıp, 'terör suçlusu' işlemlerine tabi tutulmasının vahim bir hukuk ihlali olduğunu belirterek, olayı kınadı. Konseyden yapılan yazılı açıklamada, polislerin yetkilerini keyfi şekilde kullandıkları belirtilirken, olayın, hükümetin 'demokratikleşme konusundaki samimiyeti'nin bir kanıtı olduğu belirtildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu da olayı kınadı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise "Söz konusu muhabirin ikametine yetkili adli merciden arama kararı alındıktan sonra, gün ağarması ile birlikte saat 06.20 sıralarında gidilmiş, arama hazirun (komşular, tanıdıklar) eşliğinde yapılarak, herhangi bir zarar ziyanın olmadığı tutanakla tespit edilerek, saat 06.50'de aramaya son verilmiştir. İkametteki arama tüm yasal şartlar yerine getirilerek yapılmış, iddia edildiği gibi bir keyfiyet söz konusu olmamıştır."