Gazi, Ahi Evran oldu, öğrenci kaçtı

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman, bina ve öğretim elemanı yokluğu nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları anlatırken, "Gazi olan üniversitenin ismi Ahi Evran olunca öğrenci sayımız azaldı" dedi.

KIRŞEHİR - Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman, bina ve öğretim elemanı yokluğu nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları anlatırken, "Gazi olan üniversitenin ismi Ahi Evran olunca öğrenci sayımız azaldı" dedi.
Rektör Prof. Dr. Salman'ın verdiği bilgiye göre yeni kurulan üniversiteler arasındaki Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi yokluklarla boğuşuyor:
"2006'da kurulan Ahi Evran Üniversitesi, beş fakülte, yedi yüksekokul ve üç enstitü olmak üzere 15 birimden oluşuyor. İki fakülte ve altı yüksekokulumuz açık. Ziraat, iktisadi-idari bilimler ve tıp fakülteleri ile diğer enstitüler bina olmadığı için açılamadı. Yüksekokullarda kadrolu öğretim elemanı sayısı yok denecek kadar az."
Rektör Prof. Salman, daha önce Gazi Üniversitesi çatısı altında olan üniversite isminin 'Ahi Evran' olarak değişmesi ve mesleki teknik eğitim programlarına öğrenci alımının durdurulması sonucu öğrenci sayısının düştüğünü vurguladı: "Öğrenci sayımız 8 binlerden 7 binlere düştü. YÖK tarafından da eğitim fakültemizin öğrenci kontenjanları düşürüldü. Öğrenci sayımızın artması kesinlikle yeni binaların yapılması, öğretim elemanı alınmasına bağlı. Yeni bina kazandırmak için de Kırşehir esnafına, işadamlarına ve siyasilere büyük görev düşüyor."