Gazi davası umutsuz vaka

Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Gazi olayları
davasında...
Haber: İBRAHİM SEZEN / Arşivi

TRABZON - Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Gazi
olayları davasında, müdahil avukatlar, yargılamanın sanık polisleri aklamayı amaçladığını belirterek davadan çekildiklerini açıkladı.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davanın dünkü duruşmasında yine
olay çıktı. Dün saat 10.00'da başlayan duruşmaya müdahil olarak Melek Sevinç, Şaziment Şimşek, Sebahat Engin, Gülnaz Kopal ve Menekşe Poyraz ile dört avukat katıldı. Sanık polislerin avukatlığını İlhami Yelekçi yaptı.
Duruşma öncesi İstanbul'dan minibüs ile gelen müdahillerle birlikte avukatlar geniş güvenlik önlemi altında adliyeye alındı. İki ayrı noktada üst araması ve kimlik kontrolünden geçirilen müdahiller adliye binasına gelirken, olaylarda ölenlerin fotoğrafının bulunduğu panolar taşıdı. Duruşma salonunda da sivil ve resmi polisler geniş güvenlik önlemi aldı.
Yargıtay: Suçta net açıklık yok
Duruşma öncesi mahkeme başkanı Dursun Kaya Güleç, Yargıtay'ın gönderdiği bozma ilamını okudu. Yargıtay, dokuz kişinin ölümü ve beş kişinin yaralanmasından sorumlu tutulan 20 polisin yargılandığı Gazi davasında, 18 polisle ilgili verilen beraat kararını onayladı. Duruşmada tutuklu yargılanıp altı yıl sekiz ay ceza alan ve daha sonra tutuklu kaldığı süre dikkate alınıp tahliye edilen Adem Albayrak ve 3 yıl 4 ay ceza alan Mehmet Gündoğan hakkındaki kararı bozdu. Yargıtay bozma gerekçesini, 'haklarındaki adam öldürme suçuyla ilgili olarak net bir açıklığın olmaması' diye açıkladı.
Halen Rize Emniyeti'nde görevli polis memuru Albayrak, Dilek Sevinç, Reis Kopal, Sezgin Engin ve Fevzi Tunç'u öldürmek suçundan, polis memuru Mehmet Gündoğan ise Zeynep Poyraz ve Mümtaz Kaya'yı öldürmek suçundan cezalandırılmıştı. Albayrak duruşmaya katılırken, Gündoğan gelmedi.
Yargıtay'ın bozma ilamı okunduktan sonra sanık avukatı Yelekçi, karara uyulmasını istedi. Müdahil avukatı Sevim Akat ise Yargıtay kararını reddettiklerini belirterek şöyle dedi:
'Duruşmalara katılmayacağız'
"Geçen yıl karara bağlanan duruşmadaki taleplerimiz yerine getirilmedi. Yargıtay, yaptığımız tüm temyiz itirazlarını reddettiği halde, sanıklarca yapılan temyiz itirazını kabul etti. Yargıtay, maktuller ile sanıkların çok uzak mesafede bulunduklarını gerekçe göstererek, bu ölüm olaylarının bu sanıklarca nasıl yapıldığının açıklanmasını istedi. Bu bozma gerekçesi yerinde değil, çünkü sanıklar belirli bir noktada görevlendirilmemiş, sürekli hareket halindeler ve değişik yerlerde silah kullandıkları anlaşılıyor. Ayrıca deliller polis laboratuvarında incelendi, yargılananlar da polis memuru.
Karar cezalandırmaya yönelik değil, adeta teşvik edici. Bu, yurttaşların can güvenliğini tehdit edici sonuçlara yol açacak. Yapılacak yargılamadan bir fayda görmediğimiz için yargı sürecine katılmama kararı aldık."
Kavga çıktı
Yaklaşık 25 dakika süren duruşmada müdahiller, zaman zaman sanık Albayrak'a sözlü sataştı. Duruşma sonunda salondan çıkarken Gazi olaylarında ölenlerden Reis Kopal'ın annesi Gülnaz Kopal, Albayrak'ın üzerine yürüyerek 'Köpek' diye bağırıp tükürdü. Ardından ortalık karıştı. Sivil ve resmi polisler araya girmesine ve Mahkeme Başkanı Güleç'in, "Dışarı çıkın" diye bağırmasına karşın, salonda arbede yaşandı. Kopal, güçlükle salondan dışarı çıkarıldı. Resmi polis memurları müdahilleri sakinleştirmede güçlük çekti. Duruşma 4 Ekim tarihine ertelendi.
Olaylar Gazi Mahallesi'nde 12 Mart 1995 gecesi üç kahvehane ve bir pastanenin otomatik silahlarla taranması ve bir kişinin ölümüyle başlamıştı. Olaylarda 17 kişi ölürken, yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Güvenlik nedeniyle Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'ne görülen dava geçen yıl mart ayında karara bağlanmıştı.