Gazi katliamı unutulmadı

Gazi katliamı unutulmadı
Gazi katliamı unutulmadı

Arşiv

Gazi katliamının 18. yıldönümünde bir anma yürüyüşü yapıldı.

İSTANBUL - Gazi Mahallesi'nde 12 Mart 1995'te yaşanan katliamda yaşamını yitiren 17 kişi bugün anıldı. Ölenler için ilk tören Alibeyköy Mezarlığı'nda gerçekleştirildi. Mezarlıktaki anmaya ölenlerin yakınları katıldı. Bu sırada farklı gruplar Gazi Mahallesi'nde eski karakolun bulunduğu caddede toplandı. Fevzi Çakmak Caddesi'ni trafiğe kapatan kalabalık uzun bir kortej oluşturdu. Cadde üzerindeki yerlerinin kapalı olduğu görüldü. Saat 10.30'da iki farklı grup aralarına mesafe koyarak yürüyerek Gazi Caddesi'ne geçti. Slogan atan kalabalık ilk saldırının gerçekleştirildiği Dostlar Kırathanesi'ne karanfil bıraktı. Yürüyüşlerini sürdüren gruplar, Gazi Mezarlığı'na ulaştı. Mezarlıkta ölenler için anma gerçekleştirildi. Polisin uzaktan izlediği yürüyüş olaysız sona erdi. (Özgür ALTUNCU/DHA)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Bugün

  ,

  ,

  Cadde

  http://www.radikal.com.tr/112479311247935

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gazi-Sivas-Maraş ... - evetisyan06

  Ne hikmetse bu olaylar olduğunda hep CHP/DSP yani sol ve kemalistler iktidarın ortağıydılar. Gazi olayları üzerinde henüz yeterince soruşturma yapılmadı yapılsa eminim tıpkı Sivas olayları gibi alınan onca istihbarat ve yapılan uyarılara rağmen birilerinin göz yummasıyla olmuştur. Bu olayları sağın üzerine yıkıp geçmek ezberciliktir. Peki solun üzerine yıkılaiblir mi? Her ne kadar sol partiler iktidar ortağı olsalar da bence bu da gerçeğin tamaı olamaz. Çünkü 2009 yılına kadar ikidarda olan parti hiç de iktidara sahip değildi. Kemalist devletin ve askerin gösterdiği yolda yürümekten başka çareleri pek olmuyordu. Ancak şunu da unutmamak lazım DSP ve CHP ( ki alevi vatandaşların büyük çoğunluğunun oy verdiği partiler bunlardı ) Kemalist çizgiden pek uzak değillerdi çoğu zaman laik cumhuriyeti savunmak adına askerle/devletle birlikte hareket ettiler. İşte bu operasyonlar ( Sivas Gazi, Maraş; Çorum ) derin devlet eliyle sözde solcu CHP/DSP iktidarlarında gerçekleştirilmiş senaryolardır. CHP/DSP ve kemalist devletin eşitli sorumlu oldukları operasyonlardır. Buradan sağı hele hele dindarları suçlu çıkartmak ezbercilik ve sığlıktır. Şimdi akparti iktidarında böyle bir olay olsa CHP yi suçlamak ne kadar abesse o olaylarda da iktidarı sorgulamadan sağı suçlamak aynı derecede abestir.

  kan davası değil - kızılcan

  "ayenoğlu ismail" adlı sayın kullanıcı; bu ülkede hep Aleviler, Kürtler, solcu, demokrat kesimler katledildi dikkat ederseniz. Kan davası güdülmedi. Eşit yurttaşlık hakkı istendi. Haklı talepler için insanlar mücadele etti hep dikkatinizi çektiyse. Kan davasının tanımına uygun bir davranış söz konusu değil halihazırda.

  ????????? - _SHU_

  demekki insanlara yürüyüş hakalrını eylem haklarını verirseniz ne molotofa gerek kalır ne biber gazına nede jopa.. anlaması bu kadar mı zor birşey

  canlı bir tanık - atom_karınca

  olayların olduğu yere yakın oturuyorum olaylar sırasında önümüzdeki yoldan ambulanstan çok polis aracı özellikle akrep denilen ve direk savunma ve öldürme araçları olan özel hareket tipi ağır silahların kullanıldığı araçlar mahhaledeki gençler çoğu alevi yaşları 17-18 yaşlarında oraya gitmemeleri için uyardım engellemeye çalıştım olayın provakasyon olduğunu olaylarda ciddi ölümlerin yaşanacağını direk öldürme amaçlı bir operasyon olduğunu söyledim gidenler oldu ölenler oldu bunlar daha çocuktu heyecanlıydılar ateşli silah kullanılmasa 1-2 gün içinde oly yatışırdı ki asker geldikten sonra ölümlü çatışma olmadı ve olay duruldu peki bu insanları öldürenler tespit edildimi ceza aldımı mahkemeyi bile alay eder gibi trabzona verdiler oradaki faşistler insanlarını kaybeden bu insanlara saldırdı gazi mahhalesindeki insanları olayı unutturmadıkları ve birlik oldukları için kutlamak lazım gazi mahallesi ismini ne zaman söylesem türkiyenin her yanındaki insana söyledikleri ve tarif ettikleri tek şey hayret içten bir imrenmedir !

  ne geçiyor elinize - ayenoğlu ismail

  temcit pilavi gibi her yıl bir yarayı kaşımak ne kazandırır anlamıyorum,bu dinin peygamberi kan davasını yasaklamışken neden kin ve öfke yaratmak için toplanılır oda içinde bir sürü şüpheleri olan bir sorudur.