Gazi Mimarlık'ta neler oluyor?

Gazi Mimarlık'ta neler oluyor?
Gazi Mimarlık'ta neler oluyor?
Fakülte binasının dış cephesinde 'havra işareti'ne benzetilen süslemeler alçıyla dolduruldu. Koridordaki kilise maketleri, öğretim görevlisi tarafından parçalandı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA - Rektörü hakkında Yükseköğretim Kurulu ( YÖK ) tarafından inceleme başlatılan Gazi Üniversitesi şimdi de Mimarlık Fakültesi’nde yaşanan olaylarla gündemde. Fakülte yönetimi fakülte binasının dış cephesindeki süslemeleri, iddiaya göre ‘havra figürlerini çağrıştırdığı gerekçesiyle alçıyla doldururken’ öğrencilerine kilise maketi yaptıran öğretim görevlisi, daha sonra ‘baskıya’ uğradığı gerekçesiyle maketleri parçaladı.
Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, son iki ay içinde yaşanan iki olayla dikkatleri üstüne çekti. İlk olay fakülte binasının dış cephesindeki süslemelerin içinin doldurulmasına ilişkin yaşandı.
Dış cephede yer verilen 6 köşeli yıldız süslemesi, okulda Yahudi inanışındaki 6 köşeli ‘Davut Yıldızı’ işaretini çağrıştırdığı tartışmalarına neden oldu.
Yaklaşık 2 ay önce de tartışmalara neden olan bu süslemelerin içi ilginç bir şekilde dolduruldu. Yıldızların içi, tam ortasından yukarıdaki köşeden aşağıdaki köşeye kadar dikey alçıyla kapatıldı.

‘Maketleri kaldıracağıma ben yıkarım’
Fakültede yaşanan ikinci olay da yine dini içerikli bir tepki üzerinden gerçekleştirildi. Mimarlık Fakültesi 1’inci sınıf öğrencilerinin ürettiği 1/10 maketler sergilendikleri alanda parçalandı.
1. sınıf öğrencilerine öğretim görevlisi Aktan Acar tarafından Tadao Ando kiliselerinin maket çalışması yaptırılmıştı. Maketler fakültenin üçüncü katındaki koridorda sergilenmeye başlandı. Ancak bazı hocaların bu durumdan rahatsız olduğu, fakülte yönetiminin de maketlerin kaldırılması yönünde baskı kurduğu iddia edildi. Bunun üzerine maketleri yaptıran öğretim görevlisi Acar’ın tepki göstererek “Bunları kaldıracağıma ben yıkarım” dediği ve maketleri parçaladığı ifade edildi.

Mimarlar Odası: Kaldırın baskısı yapıldı
Yaşananlara ilişkin Radikal’e açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan, kendisinin de yarı-zamanlı olarak ders verdiği Mimarlık Fakültesi’nde maketlerden rahatsız olan bir kesimin çıktığını ve kaldırılması yönünde baskılar oluştuğunu söyledi.
Kilise maketleri yaptıran öğretim görevlisi Aktan Acar’ın baskı gördüğünü söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Hakkan, “Hocamız yanlış olmakla birlikte dayanamamış, maketleri yıkmış. Ama yaşananlar da gösteriyor ki Mimarlık Fakültesi’nde bu tarz yorumlarla müdahaleler yapılması çağdışı zihniyetin göstergesidir” diye konuştu.
Radikal’in konuyla ilgili görüşlerini almak için aradığı Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Özbay’dan ise herhangi bir yanıt alınamadı.


  http://www.radikal.com.tr/1134102113410211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  buster - buster

  Gazi Universitesi,sayıları gittikçe azalan bilim insanlarını çeşitli baskılar uygulayarak kaçırtma ve yerlerine tarikatlara yakın hocaları getirme yolunda büyük bir çalışma içindedir.Şimdiki rektör,180 oyla beşinci sırada iken sıra atlattırılarak liste başı yapılan ve akabinde atanan Kayserili bir doktordur.Nitekim,önceden hazırladığı ekibini hemen yerleştirerek faaliyete başlamışlardır.Gazi Üniversitesinin her fakültesinde huzursuzluk vardır.

  ... - k-a-o-s

  nasıl memleket arkadaş, akademisyenim diye geçinen adamlar yobazlık yapıyor...siz ne bilim yapabilirsiniz ne de sanat...tek bildiğiniz mutlak tapınmak...yazık bu zihniyetle yaşamak zorunda kalan bizlere...

  AKP´nin ileri demokat yetkililerine bakin - siradanbirisi

  Hani herkes icin özgürlük gelecekdi. Cok gelir sadece türk islamcilarin kürtlerle hanefi dini cercevesinde barismak istiyorlar. O kadar. Asil baris bireysel demokrasiden gecer, özgürce düsünebilmek ve düsüncelerini ifadet edebilmekden gecer, istiyen istedigin inanci yasama hakkina shaip olmadan gecer. Ama asla su resim veya bu figür sünni-islamla bagdasmadigi icin yok etmekle olmaz. Recep beyin zihniyetine uymayan herseyi ucube ilan ettmesi ile basladi bu gerici baskilar.

  Senin de Değil mi? - Clear

  Kimisi bilimde bağnazlık yapıyor,kimi de bu devirde bile hala dinde bağnazlığını sürdürüyor.Eğer haber tam olarak doğruysa,Davut yıldızı olsa ne olur,Selçuklu motifi olsa ne olur? Selçuklu senin atan,Hz.Davut ise,senin de peygamberin değil mi? Kilise maketi olsa ne olur? Hıristiyanlığın peygamberi Hz.İsa,aynı zamanda senin de peygamberin değil mi? Senin dininin kitabı (tıpkı aynı olan benim dinimin ki gibi) Kur'an değil mi? Kitabımız Kur'an'da,Hz.İsa,Hz.Davut ve diğerleri de peygamberdir onlara da saygılı olun demez mi? Sen,benimle aynı dinden olduğunu söylerken,hangi kitaba uyar ve hizmet edersin bilemem ki? Bir türlü anlayamam ki?

  Gazi Mimarlık.. - anaximenes

  Bu kafa tam bimarlık. Bimarhanenin ne olduğunu bilirler umarım. Bu adamlar mimarlık tarihi okumadılar mı acaba. Hepsi bir tarafa, Sinan'ın Ayasofya'yı aşmaya çalıştığından da mı haberleri yok.

  Medeniyetimizin sonuçları..... - testereci

  Başbakanımız "medeniyetler ittifakı" toplantılarının baş aktörlerinden, ayrıca konuşmalarında; "bizim miras aldığımız medeniyet" gibi ifadeleri çok sık kullanır ama, kendi iktidarının gözüne girme gayretinde olan herkes nedense işi gücü bırakmış, benzer zırvalıklar peşinde...Bu "medeni" zihniyet yakında gerçek kiliselere savaş açarsa şaşırmayın!!!!

  Zavallılar... - citizen

  Şimdi bu maketlerden, motiflerden bile rahatsız olan zavallı beyinlere sorsanız insanların kardeşliğinden, eşitliğinden, hoşgörüden, sevgiden hatta daha da ileri giderek özgürlükten, demokrasiden filan söz ederler gözlerini pörtleterek. Gel de bunlara inan, gel de bunların yetiştirdiği gençlikten yarına dair umut besle.