Gazi Tıp'ta sular durulmuyor

Gazi Tıp'ta sular durulmuyor
Gazi Tıp'ta sular durulmuyor
Gazi Tıp'ta yapılmak istenen 'imamlı mezuniyet töreni' üniversiteyi karıştırdı. "Haberim yoktu" diyen Dekan Turanlı, programı iptal ettirdi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Türkiye ’nin öğrenci ve öğretim üyesi açısından en büyük üniversitelerinden olan Gazi’de sular durulmuyor. Üniversite bu kez Tıp Fakültesi’nde imamların da katılarak Kur’an okumasının öngörüldüğü mezuniyet töreniyle gündeme geldi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sacit Turanlı, kendi inisiyatifi dışında Fakülte Sekreterliği’nden alınan onayla gerçekleştirilmek istenen programı, haberdar olur olmaz iptal ettirmesine karşın ‘sorun yaşadıkları’ Rektör Prof. Dr. Süleyman Büyükberber’in talimatıyla hakkında inceleme başlatıldığını söyledi. Dekan Turanlı, yaşananlardan Rektör Büyükberber’in de sorumlu olduğuna işaret etti.
Olaylı programa ilişkin fakülte’nin en yetkili ismi Dekan Prof. Dr. Turanlı Radikal’e açıklamalarda bulundu. Sürecin başlangıcının Fakülte Sekreteri Celal Özen’in onayıyla başladığına dikkat çeken Dekan Turanlı, yaşananları şöyle anlattı: “Geçen perşembe akşamı bu afişin varlığından haberdar oldum. Fakülte Sekreteri’ni aradım ve sordum; ‘Hocam, öğrenciler sizin haberiniz var’ dediler, ben de imzaladım’ dedi. Programın içeriğini bilmediğini söyledi. ‘Nasıl olur en saçma sapan şeyleri bile bana sormadan yapmıyorsunuz, böyle önemli bir konu için niye arayıp sormazsınız? Hemen gidiyor ve topluyorsunuz afişleri’ talimatı verdim. Gerekli yerlerle konuştum ve iptal ettirdim.”
Dekan Turanlı, tüm girişimlerine karşın hakkında inceleme başlatıldığını belirterek, olayın başından beri bir tezgâh olduğunu savunuyor. Rektör Büyükberber ile sorunlar yaşadıklarına dikkat çeken Turanlı, “Geçen dönem rektörlük seçiminde ben de adaydım. Ben 6’ncı sırada, Süleyman Büyükberber 5’inci sırada çıktı. Tebriğe gittiğimde bana ‘İstifa et’ dedi. Ben de reddettim” diyor. Dekan Turanlı, Rektör Büyükberber’in diğer fakülte yönetimleriyle de sorunları olduğunu ileri sürüyor.


  http://www.radikal.com.tr/1139441113944127

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nese2010 - urolog

  Sevgili kardesim, siz ne alip kafayi buluyorsunuz ve bu kadar ucuk fikirlere variyorsunuz? Bu hallusinasyonlarin kaynagi ne? Konservatif konserve etmekten yani oldugu sekilde korumak(tutmak)kökeninden gelir. Tursu kurmak ta diyebilirsiniz. Türkceye tutucu diye tercüme edilmesinin nedeni de bu. Yani oldugu gibi korumak, degistirmemek. Peki degisim olmayinca ilerleme nasil olacak? Yani orta cagda günes dünyanin etrafinda dönüyor denilirdi. Bunu oldugu gibi kabul edip korumaya alirsaniz aslinda dünyanin günes etrafinda döndügünü nasil kabul edeceksiniz? Bütün dinler tutucudur. Bilimi dine dayandirmak hangi akla hizmet? DINLE BILIM UYUSMAZ. Bu mümkün degil. Ama kimsenin inancina müdahale etmek de kimsenin hakki degil.

  Sayin cok bilmis Nese2010: - earth

  Hic gulecegim yoktu :) Haklisin Islam butun bilimsel calismalari destekler.. o yuzden tum unlu bilim adamlari islam aleminde cikmadir. Islam ulkelerindeki bilim adamlari zaten nobeli kimseye kaptirmaz. Teknolojide de o kadar ileriye gittik ki sorma.. Su hiristiyanlar ise piskin piskin bizim teknolojileri kullanip sonra da dinsiz imansiz diye kufrediyorlar bize...

  Mezuniyet töreninde uygun olan ve olmayan şeyler vardır. - brandywine06

  Fakültede dereceye girenlere plaket ve hediye verilir. Dekan, rektör vb. konuşma yapar. Hocalar öğrencilerine diplomalarını verir. Fotoğraflar çektirilir. Kepler havaya fırlatılır. Sonra ailelerle mezunlar footğraf çektirir. İstenirse arkasından eğlenecekleri bir konser olabilir ama o da nadirdir. Çoğunlukla olmaz. Hele defile hiç olmaz. Konmak istenirse de ne alaka denir. Eğlence olacaksa çoğunlukla eğlenceyi mezunlar yaratır. Sloganlar atar, bölümler birbirine bazen sataşır bazen alkışlar. Zaten hem herkesin güldüğü hem de duygulandığı garip bir törendir. Böyle bir törende defilenin yeri olmadığı gibi Kur'an okunmasının da yeri yoktur.

  Din & Bilim - azulgabor

  Öğrenci ağzıyla iş yaptığını söyleyen fakülte sekreteri Celal Özen bey acaba öğrencilerin her dediğini yapıyor mu? Rektör ve dekana doğrulatmadan bu işi yapmak nasıl bir mantıktır. Din & Bilim bir arada olabilir lakin "rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla oku" cümlesi yalnızca Kur-an okumak olarak algılanırsa, Arap milletleri gibi ABD'nin İngiliz'in sömürüsü olmaktan kurtulamazsın. Ayrıca Hristiyan ve Yahudi topluluklarını dindar saymayan ve yaptıklarını bilim yerine koymayan en güzel cevap ellerinin altındaki klavyedir. Bu iki din toplumu da Müslüman toplumlardan daha çok kitap okur ve AR-GE yaparlar. Kimse kendini bu konuda kandırmasın. Din başka birşey bilim başka birşey. Ayrıca imanlı biri nasıl kendi dinine saygı duyulmasını istiyor ise aynı şekilde inanmayan kişiye de saygı duymak zorundadır. Bize öğretilen dinde zorlama yoktur. Ne var ki bu aralar pek zorluyorlar. Bu arada acaba törene gelenlere abdest alınması konusunda bir uyarı olmuş mudur? Madem Kur-an okunacak, abdestsiz dinlenmemesi gerekir.

  Kazdıkları Kuyuda Kendileri Boğulacak - Hayal Denizi03

  Erdoğan reisliğinde kayalığa doğru sürüklenen tekne, Cumhuriyet Deniz'inin berrak sularında alabora olacak, kazdıkları kuyuda hep birlikte boğulacaklar. İnşallah!

  DAMAT FERİT - DAMATFERİT

  Hoca camiden çıktı artık hoca, okulda, üniversitede. Dindar Bilimcileri yetiştireceğiz atomu da iman gücü ile parçalayayacağız.

  Eleştirmek, eleştirebilmek mühim ! - amaurot

  "Batı uygarlığının fikirsel gelişmesini sağlayan şey, “kutsal” bilinen kitapların (örneğin, “Tevrat” ve “İncil”in) en insafsız denebilecek şekilde eleştirilebilmesi ve bu sayede aklın özgürlüğe erişebilmesidir. Çünkü, “eleştiri” dediğimiz şey, her türlü gelişmenin iksiridir. Eleştiriden yoksun kalan, tartışılamayan her şey, gerilikler içinde yok olmaya, yok olana dek kendisiyle ilgili her şeyi ilkellikler içinde tutmaya mahkumdur. Bu oluşum, gökten indiği sanılan ve “kutsal” diye adlandırılan kitaplar için de böyledir. Yahudilik, Hıris­tiyanlık ve Müslümanlık gibi “semavi” dinlerin kitapları (yani Tevrat, İncil ve Kur’an} içerisinde eleştirel akıl süzgecinden geçirilmeyen tek kitap Kur’an’dır. Tevrat ve İncil, bu dinlerin kendi salikleri tarafından, yüzyıllar boyunca tartışılabildiği, hallaç pamuğu atılır şekilde eleştirilebildiği, hatta “uydurmadır”, “yalandır” diye inkar ya da alay konusu edilebildiği halde, Kur’an böyle bir sınava, böyle bir denemeye, böyle bir elemeye muhatap kılınmamıştır." Biz bu eleştirel akıl süzgecinden geçirilemeyişin sancılarını yaşıyoruz!