Gazi Üniversitesi'nde 'Alevi işçi kıyımı' iddiası

Gazi Üniversitesi'nde 'Alevi işçi kıyımı' iddiası
Gazi Üniversitesi'nde 'Alevi işçi kıyımı' iddiası
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, 'kantinlerin kapandığı' gerekçesiyle 12 işçinin işine son verdi. Ancak üniversitenin kantinlerindeki 100 çalışan arasından tümü Alevi olan 12 işçinin işten çıkarılması tepki çekti.

Radikal.com.tr – Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, ‘kantinlerin kapandığı’ gerekçesiyle 12 işçinin işine son verdi. Ancak üniversitenin kantinlerindeki 100 çalışan arasından tümü Alevi olan 12 işçinin işten çıkarılması tepki çekti.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, işten çıkarılan bir işçi, “Bizi zaten oradan oraya sürüyorlardı. İşten çıkartıldığımız konusunda tebligat için rektörlüğe gittiğimizde de Alevi olduğumuz için işten çıkarıldığımız belirtildi” ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Gazi Üniversitesi Vakfı’nın kontrolünde olan kantinleri özelleştirme yoluna gitti. Ancak rektörlük, eski rektör Rıza Ayhan döneminde atanan işçileri çıkardı. İşten atılan işçiler, ortak özelliklerinin Alevi olmasına dikkat çekti. İşten çıkarılan 12 işçiye kantinlerin kapatılması gerekçe gösterilirken, üniversite kantinlerinde çalışan yaklaşık 100 işçinin işlerine devam etmeleri dikkat çekti. Buna karşın işten çıkarılan 12 işçinin yerine de yeni işçi alımı yapıldı.


  ETİKETLER:

  Alevi

  ,

  Gazi Üniversitesi

  http://www.radikal.com.tr/116278511627854

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  devr-i sabık - momentum

  "....eski rektör Rıza Ayhan döneminde atanan işçileri çıkardı..." Hep böyle olur zaten. Belediyelerde daha çok oluyor. Bilhassa belediyelerin sık sık el değiştirdiği eski dönemlerde daha çok haber olurdu bunlar. Güzide bilim ve eğitim kurumları üniversitelerimiz de kadroculuk, adamcılık, yağcılık, yeğencilik, ekipçilik bakımından kerpiç kasabalardaki belediyelerden farksız. Olay başından kokmuş: Neye göre adam alınıyorsa ona göre de çıkartılıyor. Herkes sırasını bekliyor, kendine çalışmak için. Türkiye'de Avrupa'da olduğunun tersine kurumların özerklik geleneği olmadığından, maalesef yerinden yönetim kuruluşları (üniversitesinde odasına, belediyesinden sulama birliğine kadar) kendi yapıcı kapasitelerini, duruşlarını, etiklerini, profesyonelliklerini kendileri olarak geliştirerecek bir tarihe sahip olamadılar. Siyasi kokuşmuşluk bunların yakasını bırakmıyor.

  Ne kimliklerde - nitemtran

  ne başka bir belgede kimin hangi mezhepten olduğu yazmadığı halde, nereden biliyorlardı Alevi olduklarını? Cumhuriyet eski günlerini, eski günlerde üstlendiği dalavera görevini hatırlamış yine. Bunlar kötü işler, tehlikeli oyunlar.

  REKTÖRÜN KİMLİĞİNE BAKILMALI - pispor

  Rektörün ideolojisi nedir cemaat mı yoksa imamlık mı bunlardan biri ise alevi işçileri çıkarması tamamen faşist ve bölücülüktür o zaman ben bu Rektörü şiddetle kınıyorum

  Gazi çiftliği - makul

  Doğrudur. Gazi üniversitesi de her manasıyla gerici ve faşist bir üniversitedir.Zaten Gazi'nin rektörüne ve uygulamalarına bakarsanız nasıl bir akademik seviyeye sahip olduğunu görürsünüz.