Gazi Üniversitesi'nde 'Alevi işçi kıyımı' iddiası

Gazi Üniversitesi'nde 'Alevi işçi kıyımı' iddiası
Gazi Üniversitesi'nde 'Alevi işçi kıyımı' iddiası
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, 'kantinlerin kapandığı' gerekçesiyle 12 işçinin işine son verdi. Ancak üniversitenin kantinlerindeki 100 çalışan arasından tümü Alevi olan 12 işçinin işten çıkarılması tepki çekti.

Radikal.com.tr – Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, ‘kantinlerin kapandığı’ gerekçesiyle 12 işçinin işine son verdi. Ancak üniversitenin kantinlerindeki 100 çalışan arasından tümü Alevi olan 12 işçinin işten çıkarılması tepki çekti.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, işten çıkarılan bir işçi, “Bizi zaten oradan oraya sürüyorlardı. İşten çıkartıldığımız konusunda tebligat için rektörlüğe gittiğimizde de Alevi olduğumuz için işten çıkarıldığımız belirtildi” ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Gazi Üniversitesi Vakfı’nın kontrolünde olan kantinleri özelleştirme yoluna gitti. Ancak rektörlük, eski rektör Rıza Ayhan döneminde atanan işçileri çıkardı. İşten atılan işçiler, ortak özelliklerinin Alevi olmasına dikkat çekti. İşten çıkarılan 12 işçiye kantinlerin kapatılması gerekçe gösterilirken, üniversite kantinlerinde çalışan yaklaşık 100 işçinin işlerine devam etmeleri dikkat çekti. Buna karşın işten çıkarılan 12 işçinin yerine de yeni işçi alımı yapıldı.


    ETİKETLER:

    Alevi

    ,

    Gazi Üniversitesi