Gazi Üniversitesi'nde muhalif sitelere sansür

Gazi Üniversitesi'nde muhalif sitelere sansür
Gazi Üniversitesi'nde muhalif sitelere sansür
Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde muhalif internet sitelerine sansür uygulandı.

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, karikatür dergisi Penguen, sosyal medya platformu Ekşisözlük ve haber siteleri kemalistler.org ve sendika.org adlı internet sitelerine erişim yasaklandı.

Cumhuriyet gazetesinden Mert Taşçılar’ın haberine göre sitelere olan erişimin fakülteye internet sağlayan ana sunucudan engellendiği öğrenildi. Engellenen sitelere fakültede yer alan bilgisayarlardan girmek isteyen akademisyenlerin karşısına “Bağlantı zaman aşımına uğradı” yazılı ekran görüntüsü çıktı.

Aynı fakülte, daha önce de mimarlık maketlerinin, içerisinde kilise tasarımlarının yer alması nedeniyle, parçalanmasıyla gündeme gelmişti. Fakülte yönetimi, fakülte binasının pencerelerinin önünde ve dış cephesinde bulunan figürleri, İsrail bayrağında yer alan Davud Yıldızı’na benzetmiş, bunun üzerine figürler alçıyla kapatılmıştı. Değişiklik, yıldızların arasına alçı çekilerek yapılmıştı. Değişikiliğin fakülte yönetimi tarafından istendiği belirtilmişti. Fakültenin öğretim üyeleri değişikliği fark etmelerinin ardından aynı figürlerin, AKP Genel Merkez binasında da bulunduğunu belirterek, yapılanın komik olduğu söylemişti. Ayrıca fakülte bahçesinin de bostana dönüştürüldüğü ortaya çıkmıştı. Bahçeye domates, patlıcan ve mısır ekilirken, fakültenin girişindeki peyzaj için ayrılan alana ekilen bitki ve sebzeleri fakülte yönetiminin ektiği iddia edilmişti.

Son olarak Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde muhalif internet sitelerine sansür uygulandı. Fakülte içerisinde kullanılan bilgisayarlardan, “eksisozluk.com”, “penguen.com”, “sendika.org” ve “kemalistler.org” adlı internet sitelerine giriş engellendi. Engellemenin, fakülteye internet erişimi sağlayan ana sunucuya (server) yapılan teknik müdahale ile sağlandığı belirtildi. Bu engellemeyi fakülte yönetiminin yaptığı dile getirilirken engellenen sitelere girmek isteyen akademisyenlerin karşısına, “Bağlantı zaman aşımına uğradı” yazılı ekran görüntüsü çıktı. Uygulanan sansür, akademisyenler ve öğrencilerden tepki toplarken, bilim kurumunda teknolojik olanakların gelişmesiyle birçok haber alma olanağının bulunduğu çağda muhalif sitelere sansür uygulanmasına anlam verilemediği ifade edildi.


  http://www.radikal.com.tr/115153211515324

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Acı ama Gerçek - zotopot

  Gazi üniversitesi, özellikle son aylarda birçok gazete haberine konu olan mühendislik ve mimarlık fakülteleriyle hükümetin bölüp, kadrolaşıp niteliksizleştirdiği eğitim kurumlarının başını çekmektedir. son 5 yılda bu fakültelerin eğitim niteliğinin nasıl değiştiğini araştırdınız mı bilmem ama bu düşüş hayra almet değildir. Haberler bazı hususlarda abartılmakla beraber kesinlikle doğrudur. bu fakülteden yakın zamanda mezun olmuş bir mimar olarak utanıyorum ve buna sebep olanlara acıyorum...

  kalitesini gösterdi - gerekyoktu

  gazi üniversitesi yine "kalitesini" gösterdi. yeni zombiler yetiştirmek üzere bu eğitim-öğretim yılı tüm akademisyenlere ve öğrencilere hayırlı olsun

  fosiller - lolanli

  bunlar garip dnecek bicimde normal insana benzeyen fosillerdir. tıp ögrencilerine gerekli maddi kaynagi saglayabilirim, lütfen bu fosillerin beynini açıp baksinlar bizimkine benziyor mu, benziyorsa neden böyle bozuk çalışıyor bir ögrenelim bakalım

  kim bu siteler? - likapa

  bu siteler kime hizmet ediyor acaba, sokaklardaki hainlere çapulculara olmasın? haber de cumhuriyetten gelince pek kuşku da kalmıyor haliyle.