Gazi yine diken üstünde

Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'nde, önceki gece meydana gelen ve bir gencin ölümüyle sonuçlanan olayların yarattığı gerginlik dün de sürdü.
Şişli Etfal Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olan Esat Atmaca...

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'nde, önceki gece meydana gelen ve bir gencin ölümüyle sonuçlanan olayların yarattığı gerginlik dün de sürdü.
Şişli Etfal Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olan Esat Atmaca önceki gün 16.30 sıralarında, kardeşi Ersan Atmaca'yla birlikte eve dönerken, aralarında husumet olan bir grupla karşılaştı. Ülkücü oldukları ileri sürülen Yaşar Güler ile oğulları Zülfü ve Kabil Güler önlerini kestikleri Atmaca kardeşlerle tartışmaya başladı. Çıkan kavga sonunda Güler ve oğulları, Esat Atmaca'yı vücudunun dört yerinden bıçaklayarak kaçtı. Ağır yaralanan Atmaca, kaldırıldığı hastanede öldü.
Molotoflu saldırı
Olay üzerine mahallede başlayan gerginlik gece saat 22.00 sıralarında protesto gösterisine dönüştü. 500 kişi sloganlar atarak Güler ailesince işletilen kahvehaneye doğru yürüdü. Yaşar Güler ile oğullarının oturdukları eve ve işlettikleri kahvehaneye molotofkokteylleri atan grup, 34 EM 747 plakalı otomobili de ters çevirerek yaktı. Olay sırasında Cemal Bayturan ve Mustafa Doğan da silahla ateş açılması sonucu bacaklarından yaralandı.
Molotof saldırısının ardından başlayan ve kısa sürede büyüyen yangına Gazi ve Şişli itfaiyeleri müdahale etti. Bu sırada bin kişiye ulaşan kalabalık sloganlar atarak yürüyüşe devam etti. Polis, mahalledeki gerginliği tırmandırmamak için müdahale etmedi. Kalabalık bir süre sonra dağıldı.
Esat Atmaca'nın cenazesi ise dün Gazi Mahallesi'nde yapılan törenden sonra toprağa verildi. Cenazenin getirildiği Gazi Cemevi bahçesinde Atmaca'nın ailesiyle yakınları sinir krizleri geçirdi. Grup adına yapılan açıklamada, Trabzon'da yaşananların ardından bu cinayetin işlenmesinin aynı sürecin parçası olduğu ileri sürüldü. Açıklamanın ardından Esat Atmaca'nın cenazesi Gazi Mezarlığı'na götürüldü.
Bin kişinin katıldığı yürüyüş sırasında da gruplar slogan atmaya devam ederken, güvenlik güçleri ise olayları uzaktan izlemekle yetindi. Esat Atmaca'nın cenazesi toprağa verildikten sonra kalabalık dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7435347435340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.