'Gaziantep' Aden Körfezi yolunda

'Gaziantep' Aden Körfezi yolunda
'Gaziantep' Aden Körfezi yolunda

Somali açıklarındaki korsanlara karşı görev yapacak fırkateyn, dün törenle uğurlandı. fotoğraf: MUSTAFA SARIİPEK / dha

MUĞLA - Aden Körfezi’nde deniz korsanlarına karşı kurulan Birleşik Deniz Kuvvetleri TF 151 bünyesinde görev yapacak ‘Gaziantep’ firkateyni 219 personeliyle dün Marmaris’in Aksaz Deniz Üssü’nden yola çıktı. Görevi 17 Şubat’tan bu yana bölgede bulunan ‘Giresun’ fırkateyninden devralıp dört ay görev yapacak olan ‘Gaziantep’ firkateyninin Aksaz Deniz Üssü’nden uğurlanışı sırasında duygusal anlar yaşandı. 
Hareket öncesinde düzenlenen törene Aksaz Deniz Üs Komutanı Tümamiral Hüseyin Yalçın Kavukçuoğlu ve Harp Filosu Komutanı Tümamiral Deniz Cora, çok sayıda üst rütbeli subay, astsubay ile  askerlerin aileleri katıldı. Harp Filosu Komutanı Tümamiral Deniz Cora, “Giresun Firkateyni, görevini Barbaros’un torunlarına yakışır biçimde tamamlamıştır. 17 Haziran’da yeni görevi devir alacak Gaziantep gemisinin de aynı şekilde görevini başarıyla yerine getireceğinden eminim. Somali ve Afrika ülkelerine deniz yoluyla götürülen yardımlar ve ticaret gemileri için korkulu rüya olan deniz haydutlarına karşı mücadele etmek onurlu bir görev” dedi.

‘Gözünüz arkada kalmasın’
‘Gaziantep’ firkateyninin komutanı Dnz.Yrb. M. Cem Okyay da 3 bin 600 kilometre uzaklıkta bu görevi üstlenmek için yola çıktıklarını söylerken “Bizim için onur taşıyan bu görevle ilgili kimsenin gözü arkada kalmasın” diye konuştu. Konuşmaların ardından Yrb. Okyay, ‘gemiye bin emri’ verdi. Daha sonra gemi, helikopter ve SAT ile SAS komandoları eşliğinde yola çıktı.
‘Gaziantep’ firkateyninde iki AB-212 helikopteri, Sualtı Taarruz ve Sualtı Görev timi, 20 subay, 113 astsubay, 86 er ve erbaştan oluşan toplam 219 kişi görev yapacak.  TF 151 bünyesindkie Türkiye, ABD, Güney Kore ve Singapur’dan ayrı olarak bölgede  Pakistan, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Avustralya savaş gemileri de bulunuyor. (dha)