@ismailsaymaz

Gaziantep Adliyesi'nde yargı devrimi: Avukatlar kürsüde!

Gaziantep Adliyesi'nde yargı devrimi: Avukatlar kürsüde!
Gaziantep Adliyesi'nde yargı devrimi: Avukatlar kürsüde!

Hakim - Orhangazi Ertekin

Gaziantep'te dün görülen bir duruşmada sanık avukatları, 'silahların eşitlik ilkesi' gereğince savcının kürsüden inmesini ve kendileriyle aynı seviyede oturmasını isteyince Hakim Orhangazi Ertekin, yargı tarihine geçecek bir karar aldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gaziantep 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada söz alan Avukat Muharrem Ercan, savcı ile hakimlerin aynı kürsüde yan yana oturmasının iddia ile ‘hükmün’ birleşmesi anlamına geldiğini belirterek, “Bu konuda herhangi bir yazılı yasal düzenleme yoktur. Biz şu anda talebimizi yargıca değil, savcıya iletiyoruz. Savcının kendiliğinden, silahların eşitlik ilkesi, adil yargılanma ilkesi gereğince kürsüden inmesini talep ediyoruz” dedi. Savcı Ali Arslan ise Ceza Muhakemesi Kanunu’nda tarafların nasıl oturacağının düzenlenmediğini, takdirin mahkeme başkanına ait olduğunu, hakimin oturma düzenini değiştirebileceğini, başka yerde oturmaları konusunda karar verilmesi halinde gereğinin yapılmaması için gelecek duruşmaya kadar süre verilmesini istedi.

Avukat Ercan tekrar söz alarak, hakim tarafından ara karar verilmesini isteyerek, “Eğer şu anda mümkün değilse silahların eşitliği ilkesinin sağlanması adına sanık müdafilerinin oturması için kürsüye birer koltuk getirilmesini talep ederiz” dedi.

AVUKATLARI KÜRSÜDE HAKİMİN YANINDA OTURDU

Hakim Orhangazi Ertekin, bunun üzerine ara karar verdi. Ertekin, kararında, “Savcıların yerleşme biçimi ve mekansal konumunu sağlıklı bir yargılamanın asgari şartlarına uygun düşmediğine ve bu itibarla avukatlık konumu ile eşit bir duruma getirilmesine dair beyan ve taleplerinin teşhis yönünden doğru olduğunu” kaydetti. Bunun için hakim, savcı ve avukatlar arasında bir uzlaşma gerektiğini vurgulayan Ertekin, “Savcının inisitiyafi ile başlatılacak, avukat ile eşit bir mekansal düzleme kendisini taşımasının Türkiye yargı tarihi açısından da gerçek bir yeniliğe tekabül edeceğini ancak hakimin yargılamadaki konumu tek başına belirlemesinin doğru olmayacağını” belirtti. Bu nedenle, gerekli mekansal düzenleme için savcılığa yazı yazılmasına karar verdi. Uygun konum hazırlanıncaya kadar bu duruşma için savcı ile avukatların eşit düzende oturmasına hükmeden Ertekin, sanık avukatları kürsüye çağırdı. Kürsüye koltuk çıkarılması üzerine avukat Muharrem Ercan ve Mehmet Arif Şahin, Hakim Ertekin’in soluna oturdu.

Söz alan Savcı Arslan, kendisinin de savcı makamı ile avukatların eşit şartlara sahip olması görüşünde olduğunu ifade ederken, “Mahkeme başkanı olarak yetkisini kullanarak başka bir şekilde bunu yapması gerekirken avukatların başkanın yanında yer almasının yargı bağımsızlığına aykırı olduğunu” iddia etti. Avukat Ercan ise karar üzerine kürsüde ve yargıcın solunda oturduklarını ifade ederek, “Bu hali ile yargıca tıpkı iddia makamı gibi eşit mesafedeyiz. Adalete olan inancın bu kararla birlikte daha da artacağını düşünüyoruz” dedi. Hakim Ertekin, duruşmayı bitirirken, “Doğru ve sağlıklı bir yargılama yapılabilmesi duruşma öznelerinin kendilerini doğru biçimde konumlandırabilecek bir duruşma düzenine sahip olması için gerekli önlemlerin alınması yönünde başsavcılığına yazı yazılmasına” karar verdi ve duruşmayı 31 Ocak 2015’e bıraktı. Duruşmadan sonra Radikal’e konuşan Hakim Ertekin, “Avukatlar ve savcıyı eşit düzeyde tutacak önlemleri almak zorundayız. Bu, hukukun evrensel kurallarının ve yargılama öznelerinin doğru konumlanması çabasının bir sonucudur” dedi. 

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan da hakimin doğru bir karar verdiğini belirterek, “Türkiye’de bunu yargı asla kabul etmiyor, kabul edilebileceğini bile düşünemiyordu. Hiç değilse böyle bir tartışmanın yolu açılmıştır. Savcı ile yargıcı eşdeğer sayan anlayış, savunma hakkını ihlal ediyor. Karar kesinlikle doğrudur” dedi. Kazan, Anayasa Mahkemesi’ndeki oturma düzenin eşit olduğunu ifade ederek, “Bu sorunu Anayasa Mahkemesi çözmüştür. Adalet Bakanlığı ve HSYK’nın da bu yolda adımlar atması gerekir” diye konuştu.