@ismailsaymaz

Gaziantep Barosu'nun şampiyonlar ligi mahkemelik!

Gaziantep Barosu'nun şampiyonlar ligi mahkemelik!
Gaziantep Barosu'nun şampiyonlar ligi mahkemelik!
Gaziantep Barosu'nun bünyesindeki avukatlardan oluşan futbol takımının 2015 yılında katılacağı turnuvalar için 27 bin 500 TL'lik bütçe ayırması yönündeki kararı mahkemelik oldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Gaziantep Barosu, geçen 13 Mart’ta yapılan toplantısında oyçokluğuyla aldığı kararla, 2015 yılında üye avukatların kendi aralarında ve barolar arasında yapılacak futbol turnuvaları için 27 bin 500 TL bütçe ayırdı. Karara yalnızca yönetim kurulu üyesi Muharrem Ercan karşı çıktı.

Ercan, böyle bir bütçe ayırmanın baronun görevleri kapsamına girmediğini ve avukatların ortak ihtiyaçlarına yönelik olmadığını vurguladı. İtirazına rağmen bütçe kabul edilince Ercan da bir hafta sonraki yönetim kurulu toplantısına dilekçe sundu. Ercan, dilekçesinde, “Baromuzun bir kısım avukatlarından oluşan futbol takımının faaliyetleri avukatların ortak ihtiyaç ve amaçlarına özgülenmiş nesnel bir faaliyet olarak nitelendirilemez. Avukatların son yıllarda yaşadığı gelir kaybı, aidatların tahsilatında yaşanan sorunlar göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 80 avukatın bir yıllık ödediği baro aidatına denk gelen 27 bin 500 TL’nin futbol takımına bütçe olarak ayrılması vicdana da uygun olmamıştır. 27 bin 500 TL ile Gaziantep Adliyesi içinde avukatların ortak ihtiyaçlarına yönelik bir çok iş ve işlem yapılabilir” dedi.

Baro geri adım atmayınca Ercan da kararın iptali için avukatı Mehmet Arif Şahin aracılığıyla İdare Mahkemesi’ne başvurarak, kararın iptalini istedi. Dava dilekçesinde, “Bu kararın usul, şekil, yetki, sebep ve konu bakımından hukuka aykırı” olduğunu ve “baronun bu kararı almaya yetkisi, görevi ve sorumluluğunun bulunmadığını” savunuldu.  


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  Gaziantep

  ,

  ,

  bütçe

  ,

  yönetim

  ,

  Karşı

  ,

  2015