Gaziantep onlara ağladı

Gaziantep onlara ağladı
Gaziantep onlara ağladı

Zeki Erdem Öğümsöğütlü (solda), bilgisayar mühendisi Atilla Dedekurt la çalışıyordu. Esra Dedekurt iki ay önce eşinden boşanmıştı.

Öğretmen Esra, biri yedi aylık evli iki ağabey, anne, gündüz çalışıp gece okuyan Zeki... 'Yanlışlık' kurbanları dün uğurlandı.

Anne, üç çocuğu, şirketlerinde çalışan bir genç ... Gaziantep’te önceki gün adliye önünde ‘yanlışlıkla’ vurulan beş kişi dün toprağa verilirken geride acı hikâyeleri kaldı.
İngilizce öğretmeni olan 27 yaşındaki Esra Dedekurt, iki ay önce eşi Erdem S.’den boşandıktan sonra devam eden mal paylaşım davasının duruşmasına katılmıştı. Annesi 54 yaşındaki Hatice Şener Dedekurt, dayısı Muhittin Eyibardakçı, ağabeyi Mehmet Kenan Dedekurt, bilgisayar yazılım şirketi olan 34 yaşındaki ağabeyi Atilla Dedekurt ile Atilla Dedekurt’un şirketinde proje yöneticisi olarak çalışan 26 yaşındaki Zeki Erdem Öğümsöğütlü, kendisine destek için duruşmadaydı.

‘Ben kaçacak zannettim’

Duruşma bittikten sonra adliyeden ayrılmak üzere otoparka giderken bir anda ‘çelik yelek’ giymiş, elinde Kalaşnikof olan Adem Çetin’le karşılaştılar. Bir anda yaylım ateşi başlarken, ölen anne Hatice Şenel Dedekurt’un kardeşi Muhittin Eyibardakçı duyduğu silah sesleri üzerine aracını seslerin geldiği yöne çevirdi. Tanımadığı bir kişinin silahla ateş ettiğini gördü: “Adliyeden çıktık. Arabalara doğru yürüyorduk. Ben kendi arabama yöneldim. Silah sesi duydum. Başımı çevirdiğimde, yeğenlerim ve ablama ateş ediliyordu. Adam, şarjörü boşaltıp yere bıraktı ve arabaya doğru koşmaya başladı. Ben kaçacak zannettim. Fakat yeni bir şarjör almak için arabaya gitmiş. Arabayla çarpıp, düşüreyim dedim. Arabama gittim, kaldırıma düştüm, tekerler askıda kaldı. Polis, diye bağırdım. Bir camdan polis memurunun ateş ettiğini gördüm. Zanlının kaçtığı arabayı görünce polisin o arabaya isabet ettirdiğini anladım.”
Dedekurt ailesinin üç ferdi ile Öğümsöğütlü önceki gün hayatını kaybederken, ailenin olayda yaralanan oğlu Mehmet Kenan Dedekurt da dün sabah tedavi gördüğü hastanede öldü. Ölen kardeşlerden elektrik-elektronik mühendisi Atilla Dedekurt evli ve bir çocuk babasıydı. Plastik imalatı ile uğraşan Kenan Dedekurt yedi aylık evliydi. Ölen Zeki Erdem Öğümsöğütlü’nün ise Gaziantep Üniversitesi’nde Dış Ticaret Bölümü’nde okuduğu ve gündüz çalışıp gece öğrenimini sürdürdüğü öğrenildi.
Beş kişi dün Gaziantep’te toprağa verildi. Tabutların cenaze aracına konuluşu sırasında ölenlerin kardeşi Canan Dedekurt, “Kardeşlerimi vurdular. Sekiz saniyede beş can gitti” diyerek ağıt yaktı.

Aynı marka!
Katil zanlısı Adem Çetin yanlış kişileri öldürdüğünü öğrenince “Çok üzüldüm” dedi. Adem Çetin’in ifadesinde, “Bana Serkan Gar ile yakınlarının Citroen marka otomobille adliyeden ayrılacağı söylenmişti. Ben de o sırada bu marka otomobile binen kalabalık grubu görünce ateş açtım” dediği öğrenildi. Çetin’in öldürmeye geldiği Serkan Gar ile yakınlarının ise olaydan 5 dakika önce Mercedes marka otomobille adliyeden ayrıldığı anlaşıldı.