Gaziantep'te doktor cinayeti

Gaziantep'te doktor cinayeti
Gaziantep'te doktor cinayeti
Gaziantep'te kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan, 17 yaşındaki hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Doktorun zanlının dedesinin öldüğü ameliyata katıldığı öğrenildi. Hasta yakını 17 yaşındaki M.G sabaha karşı çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi

Saldırı sonrası farklı hastanelerden çok sayıda doktor kan vermek ve Arslan'ın yakınlarına destek için hastaneye geldi. Gaziantep'te bir hasta yakınının bıçaklı saldırısına uğrayan kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan (26), hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre 17 yaşındaki M.G, bir süre önce dedesinin öldüğü ameliyata katıldığı öğrenilen Dr. Ersin Arslan'a odasında bıçakla saldırdı. Saldırıda göğsünden ve karnından yaralanan Arslan, meslektaşları tarafından bir üst kattaki ameliyathaneye kaldırıldı.

Bir çok meslektaşının ameliyatına girdiği doktor Arslan, kurtarılamadı. Olay sonrasında servisin tuvaletine gizlenen M.G. ise, güvenlik görevlileri ve hastane personeli tarafından saldırıda kullandığı tahmin edilen bıçakla yakalanarak, polise teslim edildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

YARIN DOKTORLAR ÇALIŞMIYOR
Türk Tabipler Birliği dün yaşanan saldırı olayının ardından tüm Türkiye 'de 19 Nisan Perşembe günü iş bırakma eylemine gideceğini bildirdi. İstanbul Tabip Odası da internet sayfasını karartarak yaptığı yazılı açıklamayla olayı kınadı ve yarın İstanbul Tıp Fakültesi'nde saat 11:30'da toplanarak Beyazıt'a kadar olayı protesto amaçlı yürüyeceklerini açıkladı.


İstanbul Tabip Odası yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi;

"Bizler bu cinayeti gördük. Herkes gördü. İstanbul'da, Ankara 'da, Adana'da, İzmir'de, Denizli'de, Batman'da, Bursa'da gördük. Ülkemizin hemen her ilinde, her sağlık kuruluşunda hemen her gün gördük. Burada hizmet sunduğumuz kendi hastanemizde her gün yaşadık, her gün yaşıyoruz.

Sadece bu ülkeyi yönetenler görmedi ve duymadı. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hekimi hedef gösteren Sağlık Bakanı duymadı. Bu ülkenin Başbakanı görmedi.
Sağlık üzerinden alınan oyların, poğülist politikaların günlük kazanımları üzerinden hekimlerin canları ile oynandı.

Dr. Ersin Arslan'ın değerli anısına, hekimlik mesleğinin ve sağlık hizmetinin onuruna duyduğumuz saygı gereği sessiz kalmamızı, politikacıların riyakar, ikiyüzlü açıklamalarına kanmamızı kimse beklemesin.

19 Nisan Perşembe günü sabahtan itibaren Dr. Ersin Arslan'ı anma ve tepkimizi göstermek üzere acil sağlık hizmetleri dışında hizmet sunmuyoruz.

Sağlık Bakanını istifaya davet ediyoruz!

VALİ ATA: CEHALETTEN KAYNAKLANIYOR

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Dr. Ersin Arslan’ın hasta yakını tarafından bıçaklanması olayını cehalet olarak değerlendirdi. Ata, şunları söyledi:
"Doktorun sağlık durumu hakkında çok net bilgi veremeyeceğim. Ancak ameliyattan çıktıktan sonra ilgili doktor arkadaşlar sağlıklı bilgi verecekler. Olayın gelişimi tamamen cehaletten kaynaklanan bir olay. 1 hafta 10 gün önce dedesi burada tedavi olmuş. 80 yaşındaki kanser hastası olan dedesi tedaviden sonra hayatını kaybediyor, ondan kaynaklanan bir olay olduğu belirtiliyor. Ama maalesef üzücü bir olay. Temennimiz bu tür olayların bir daha ne ilimizde, ne de ülkemizde yaşanmaması. Ben bütün arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum."
Bu arada Dr. Ersin Arslan’ın tedavisi devam ederken, çok sayıda doktor kan vermek için hastaneye başvurdu.

Sağlık Bakanlığı'nın basın açıklaması:

Gaziantep Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde, bir saldırısı sonucu ağır yaralanan Göğüs Cerrahi Uzmanımız Dr. Ersin Arslan maalesef hayatını kaybetmiştir.

Büyük bir fedakârlık örneği gösterip canla, başla ve azimle çalışan sağlık ailesinden bir kardeşimizin bu şekilde hayatını kaybetmiş olmasından derin üzüntü duyuyorum.

Türkiye’de sayıları yetersiz olduğu halde, milletine hizmet aşkıyla görevini ertelemeden yerine getiren hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın üstün gayretleri her türlü takdirin üzerindedir. Doktor Ersin Arslan kardeşimiz de, diğer meslektaşlarımız gibi gecesini gündüzüne katarak ülke insanının sağlığı için ter döküyordu. Ancak vicdan sahibi hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Sağlık alanında şiddetin dilinin hakim olmasına müsaade etmemeye kararlıyız. Sağlık kurumlarında her zaman ve zeminde sevgi ve saygının dilinin hakim olması için geçmişten bugüne aldığımız tedbirleri geliştirerek sürdüreceğiz.

Biz milletimizin sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarından dolayı müteşekkir olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak ne yazık ki, toplum içinde şiddeti alışkanlık haline getirmiş hastalıklı kişilikler her yerde karşımıza çıkmaktadır. Biz bu hastalıklı kişilikleri, tüm toplum kesimlerinin birlik içinde ortaya koyacağı mücadele ile toplumdan ayıklayacağız.

Ancak burada önemli olan nokta, sağlığın bütün paydaşlarının ve özellikle medyanın, sağlık kurumlarında çalışanlar ile vatandaşlar arasında sevgi ve saygı ikliminin korunması konusunda hassasiyet içinde hareket etmeyi başarabilmesidir.

Şiddetin sağlık kurumlarında asgariye indirilmesi için aldığımız hukuki, idari ve yapısal tedbirleri geliştirmeye devam edeceğiz.

Hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan kardeşime Allah’tan rahmet, başta değerli eşi olmak üzere yakınlarına sabır diliyorum. Tüm sağlık camiamızın başı sağ olsun.

"İKİ GÜN İŞ BIRAKACAĞIZ"
Gaziantep'teki Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Ersin Arslan uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatım kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık- Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Sağlıkta yaşanan şiddet Gaziantep'te cinayete dönüştü.

Ersin Arslan gencecik yaşta servisteki odasında bir hasta yakını tarafından katledildi. Merhum doktorumuz Krsin Arslaıia Allah'tan rahmet kederli ailesine sabır diliyoruz. Tüm sağlık camiasının başı sağolsun. Sözlü şiddet, darp derken Gaziantep'te artık şiddetin yerini katliama bırakması vahametin boyutunu anlatmaya yeterlidir. Sağlıkla şiddetin, cinayetin önüne geçmek için ne zaman tedbir alınacak merak ediyoruz" dedi.

Tepki olarak iki gün cinayetin yaşandığı hastanede iş bırakacaklarını dile getiren Kahveci, "Türk Sağlık-Sen olarak yaşanan bu vahşete dikkat çekmek ve sağlıkta şiddete tepki göstermek amacıyla cinayetin vaşandığı Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde iki gün iş bırakıyoruz" şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddetin yasalarla ağır bir şekilde cezalandırılması gerektiğini defalarca dile getirdiklerini ve önlem alınmasını istediklerini kaydeden Önder Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın girişimlerde bulunması istedik. Bu amaçla Sağlık Bakalnlığı'na başvurumuzu da yaptık. Sağlık Bakanımız ile yaptığımız görüşmelerde de Bakanlıkta tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek ortak bir çalışma yapılmasını istedik. Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Gaziantep'te yaşanan bu vahim olay sonrasında artık herkes şapkasını önüne koymalı, düşünmeli ve harekete geçmelidir."