Gaziantep'te polis esnaf eylemine böyle müdahale etti: Sık ulan sık!

Gaziantep'te polis esnaf eylemine böyle müdahale etti: Sık ulan sık!
Gaziantep'te polis esnaf eylemine böyle müdahale etti: Sık ulan sık!
Gaziantep'te Karataş Sanayi Sitesi'nde dükkan alamadıkları için valiliğe yürümek isteyen esnafa polis, biber gazıyla müdahale etti, 1 kişi gözaltına alındı. Esnafa gaz sıkmayan istemeyen bir polis memurunu amirinin boynundan tutarak "sık lan sık" diyerek gaz sıktırması dikkat çekti. Valilik, o polis hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

RADİKAL - Gaziantep Merkez Şahinbey İlçe Belediyesi tarafından Karataş bölgesine yaptırılan Sanayi Sitesi’nden ihaleye girmelerine rağmen dükkan alamadıklarını ve aldıkları dükkanların ödemelerini yapamadıklarını iddia eden 400 kişilik esnaf grubu, öğle saatlerinde Şahinbey Belediyesi önünde toplanarak eylem yaptı.

Belediyeye tepki gösteren kalabalık, bir süre sonra Gaziantep Valiliği’ne yürümek istedi. Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüyen grup, polisin uyarılarına rağmen dağılmayınca biber gazıyla müdahale edildi.

Bu sırada esnafa gaz sıkmayanbir polis memuruna amirleri “sık lan sık” diyerek gaz sıktırdı. Bu sırada bir amirin polis memurunun ensesine vurduğu görüldü.

1 kişinin gözaltına alındığı müdahalenin ardından kalabalıktan bazıları dağılırken, bazıları ise yürüyüşü sürdürdü. Polis, valilik ve belediye önünde güvenlik önlemi aldı.

Haklarını aradıklarını söyleyen esnaftan Uğur Delihan “Biz de herkesin aldığı gibi dükkan almak istiyoruz. Şu an bizden yarısı peşin, geri kalan yarısını ise 2 yılda istiyorlar” dedi.

Belediyenin ticarethane olmadığını ifade eden Mehmet Ay ise “Belediyenin amacı insanlara hizmet vermek. Burası emlak bürosu değil. 1 yıl önce metrekaresi 750 lira olan işyerlerini yüzde 20’si peşin, geri kalanı ise 10 yıl ödemeli şeklinde verildi. Ama şu anda yarısı peşin diğer yarısı ise 2 yıl da alınacak. Bizim amacımız üzüm yemek, bekçi dövmek değil” diye konuştu.

'SIK LA SIK' DİYEN POLİSE SORUŞTURMA 

Gaziantep Valiliği, eylem yapan esnaf grubuna müdahale sırasında ensesinden tuttuğu meslektaşına 'Sık la sık' diyerek biber gazı sıkmaya zorlayan polis memuru hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kentsel dönüşüm kapsamında Şahinbey İlçesi Karataş bölgesinde yeni işyerleri yapılmasıyla ilgili dün saat 14.00 sıralarında Şahinbey Belediyesi'ne yürüyen yaklaşık 100 esnaf grubuna yönelik önlem alındığı belirtilen açıklamada, yapılan görüşmelerle grubun dağılmasının sağlandığı kaydedildi. 

"12.02.2015 günü belirtilen yerde gerekli emniyet tedbirleri alınmış, yaklaşık 70 kişilik bir grup saat 09.30 sıralarında Şahinbey Belediyesi önünde toplanmış, daha sonra buradan dağılarak, ara sokaklardan tekrar birleşmek suretiyle Valilik binasına doğru yürüyüşe geçmiş, Atatürk Bulvarı'na geldiklerinde kaldırımda yürümek yerine, yol üzerinde yürüyerek tamamen yolu trafiğe kapatmışlardır. Ulaşımın aksaması üzerine ivedi olarak grubun bulunduğu yerde önlem alınmış, görevlilerimizce defaten yolu açmaları ve kaldırımda yürümeleri konusunda ikaz edilmelerine rağmen grup uyarılara uymayarak, yolu tamamen trafiğe kapatmış, grup görevlilerimizce engellenmeye çalışıldığı esnada, görevlilerimizin üzerine aniden yüklenmeleri ve zincirde görevli personeli aşıp devam etme girişiminde bulunmaları üzerine, gruba karşı müdahale talimatı verilmiştir. Bu esnada grupta gazcı olarak görev yapan polis memurunun görev yaptığı sırada, diğer bir polis memurunun gaz sıkması hususunda yönlendirme yaptığı esnadaki olumsuz davranışlarından dolayı, gerekli idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


  http://www.radikal.com.tr/129216112921619

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Adam resmen çıldırmış. - karçiçekleri

  Yine destan yazdırdı, kahraman polisler! İç güvenlik paketi sonrası bir prova niteliği oldu bu görüntüler. Bu bir hazırlık safhası. Hiç şaşırmayın göstermelik soruşturmalara. Gelecekte ya ödül yada terfiyi hak edecek kahraman, çıldıran bu polisler.

  Dip noktası - gurkankiran

  Kamu hizmeti veren kesimler içinde eğitim seviyesi en kötü durumda olanlar herhalde polislerdir. ABD İngiltere gibi ülkelerde göçmen vatandaşlar dahi iyi bir eğitimle güvenlik teşkilatının duyarlı birer elemanı haline getirilebilirken, Türkiye gibi insanların düne kadar barış içinde yaşadığı, zorlansa da halen bu şekilde yaşamaya devam ettiği bir ülkede, bir emniyet görevlisinin kendi vatandaşına bu şekilde davranabilecek kadar dolu ve gergin olmasının en iyi niyetli gerekçesi çok kalitesiz bir eğitim sürecinden geçmiş olması olabilir

  gelde ofkelenme.. - kurdolog

  SIK ULAN SIK!! ne kadar tiksindirici ve ne kadar nefret dolu bir soz.. bunlari akademilerde egitirken acaba halki ne olarak gosteriyorlar. acaba kendisi insanliktan ciktiginin farkina ne zaman varacak. yada etrafinda hic mi insan yok ona yaptiginin insanlik disi oldugunu hatrilatacak..!!!birde deniliyor ki polislere siak yaklasilmiyor .. mevlana olsam bu adamlara yuz ceviririm..

  yeni türkiye manzaraları - user897252

  içi güvenlik paketiyle daha hırslı daha zalim polislerimiz olacak inşallah müstahak sana türkiye

  gelceğin Türkiyesini nasıl düşünüyorsunuz - user920115

  hele o iç güvenlik yasası çıkarsa gaz sıkmakla kalınmaz ha bilesiniz

  malesef - user992067

  şu an kutuplaşmış bir durumdayız.

  SİZİ BU KADAR SALDIRGAN YAPAN NE? - m.rozbilen

  Vatandaşına adeta savaş açmış bu polise ne oluyor? Uzaydan siparişle gelmiş gibi, hak arayan, derdini ve protesto hakkını haykıran yurttaşla savaşmayı iş ve görev kabul edip zevkle yerine getiren bir tür polis teşkilatı ile karşı karşıyayız. Vur dedin mi öldürmeye hazır. Diyelim ki biri vur dedi, vuracak mısınız? Görevini yaparken bir çok zorluklarla karşılaşman da mümkün. Bu durum seni çileden çıkıp vatandaşın hayatına ya da sağlığına kastetme sebebi olabilir mi? Belki o gösteride anan, baban, kardeşin de vardır. Olmazsa bile sen de bu ülkenin yurttaşısın. Silahsız, şidetsiz gösteri ve protestoda bulunanlara hunharca saldırmak, sıkmak niye? Birilerinin sopası olmaktan zevk mi alıyorsunuz? Yasalara rağmen işlediğiniz suçlar şimdilik örtbas ediliyor olabilir.Ama mutlaka bir gün yargılanacağınızı ve şimdi "hadi aslanlarım" deyip sizi kullananların hiç bir şey yapamıyacaklarını unıtmayın. Sizin de bir aileniz, çoluğunuz çocuğunuz var. Bir gün de olsa cezaevinde yatmaya değer mi? Değer diyorsanız sizi bu ulvi düşünceye iten ne? Eğer bir insanın hayatına sebep olduysanız hiç mi vicdan azabı duymazsınız? Yapmayın etmeyin, kimsenin sopası olmayın. Sadece hukukun, adaletin ve insan hak ve hürriyetlerinin garantisi olun. Şu olayda "sık sık" diyen gözü dönmüş polisi anlayamıyorum. Vatan elden mi gidiyor, düşman mı saldırıyor? Bu ne şidet be kardeşim? Oysa sıktığın topluluk anarşist değil, talancı değil, soyguncu değil. Bir dertleri var duyurmaya çalışıyorlar, hepsi o kadar.