Gaziantep'te yapılan anmada askerden türban protestosu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım'da istenmeyen olaylar yaşandı. Gaziantep'te bazı belediye başkanlarının eşlerinin ve davetlilerin türbanlı olmaları nedeniyle 29 Ekim resepsiyonunu terk eden askerler, bu kez de Atatürk'ü anma töreninde türbanlıların bulunduğu salondan ayrıldı.

GAZİANTEP/ANTALYA - Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım'da istenmeyen olaylar yaşandı. Gaziantep'te bazı belediye başkanlarının eşlerinin ve davetlilerin türbanlı olmaları nedeniyle 29 Ekim resepsiyonunu terk eden askerler, bu kez de Atatürk'ü anma töreninde türbanlıların bulunduğu salondan ayrıldı.
Demokrasi Meydanı'ndaki törene katılan 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Onat Kutlar Tiyatro Salonu'ndaki anmadan önce içeride türbanlı bulunup bulunmadığını sordu. 'Türbanlı var' bilgisi gelince komutan salona girmedi, diğer askerler de kendileri için ayrılan bölümden kalkıp, toplu olarak salonu terk etti. Askerlerin salonu terk etmesi üzerine, 'DTP'liler olduğu için gittiler' yorumu yapıldı, ancak, salonda bu partiden kimsenin olmadığı anlaşıldı. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, askerlerin salonu neden terk ettiği sorularına, "Onlara sorsanıza.
Ne bileyim ben. Böyle bir şey yok. Nereden çıkarıyorsunuz bunları?" dedi. AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de, "Askerlerin niye salonu terk ettikleri konusunda bize bir bilgi gelmedi. Ancak, etkinlikte görev alan öğrencilerin başları kapalı ailelerinin salonda olduğu için çıktıkları yolunda bir duyum aldık" yanıtını verdi.
Lisede tören yapılmayınca
Atatürk'ün ölüm yıldönümü dolayısıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bayraklar yarıya inerken Antalya Müftülüğü'nde Türk bayrağı dalgalanmaya devam etti. Olaydan haberi bulunmadığını belirten Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, sorumlular hakkında inceleme başlatacağını söyledi. Eğitim öğretime bu yıl başlayan Levent Aydın Anadolu Lisesi'nde ise 10 Kasım Atatürk'ü anma töreni yapılmadı. Veliler okulda anma töreni yapılmamasına tepki göstererek eleştirdi. Okul müdürü Durali Süslü, törenin bugün anaokulu öğrencilerinin katılımıyla yapılacağını söyledi.