'Gazinin kardeşleri mukavemet etti'

Beykoz'da felçli gazi Tufan Durak'a polislerce hakaret edildiği ve iki kardeşinin de dövüldüğü iddialarıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı.

İSTANBUL - Beykoz'da felçli gazi Tufan Durak'a polislerce hakaret edildiği ve iki kardeşinin de dövüldüğü iddialarıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı.
Radikal'de 'Gaziye hakaret, kardeşlerine dayak' başlığıyla verilen olayla ilgili açıklamada, bir araç içerisinde beklemekte olan üç kişiden kimliklerini ibraz etmelerinin istendiği belirtilerek şöyle denildi: "Araçta bulunan kişilerden ikisi aşağıya inerek, görevli memurlara küfür ve hakaret etmek suretiyle 'hiç kimsenin kendilerini arayamayacağını, çünkü araçlarında bir gazinin bulunduğunu' söylemişlerdir. Görevli memurlar mahkeme kararını göstererek tekrar şahısların kimliklerini istediklerinde fiili mukavemetle karşılaştıklarından dolayı takviye ekip istemişlerdir. Gelen ekipler söz konusu şahısları tanımışlar ve 1 Ekim 2007 tarihinde esrar maddesi bulundurmak ve ateşli silahlar kanununa muhalefet suçlarından haklarında işlem yapılan kişiler olduklarını tespit etmişlerdir. Söz konusu şahıslar güçlük çıkarmaya devam ettiklerinden kademeli olarak zor kullanmak suretiyle etkisiz hale getirilip polis merkezine intikal ettirilerek, haklarında görevli memura mukavemetten işlem yapılmıştır. Olay sırasında iki polis memuru da hafif yaralanmıştır."
Tufan Durak'a hakaret edilmediği ve hakkında bir işlem yapılmadığı kaydedilen açıklamada, "Türk polisi, gazilerine ve şehitlerinin ailelerine gerekli saygı ve ilgiyi her zaman göstermekte ve sahip çıkmaktadır" denildi.