Gaziye 'çifte ödeme' şoku

Yargı, mayına basarak bacağını yitiren Yüksel Ünal'ın, Emekli Sandığı para verdiği için görev tazminatını faiziyle ödemesini istedi. Ünal, "Eve ipotek geldi. Zaten zor geçiniyorum" dedi.

ADANA - Görev sırasında kaybettiği bacağı nedeniyle verilen tazminatı, dört yıl sonra faiziyle birlikte geri ödemesine hükmedilen gazinin, bu paralarla aldığı eve de ipotek kondu.
Adana 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, bir operasyon sırasında mayına basarak bir bacağını kaybeden 35 yaşındaki Yüksel Ünal'ın Milli Savunma Bakanlığı'ndan aldığı 12 milyar liralık tazminatı, Emekli Sandığı'ndan da tazminat aldığı gerekçesiyle yasal faiziyle geri ödemesine karar verdi.
Ünal, 2000 yılında Sarıkamış'ta 9'uncu Piyade Tümeni'nde uzman çavuş olarak görevliyken, Bingöl İl Güvenlik Komutanlığı emrinde Genç ilçesindeki operasyonda sağ bacağının dizden aşağısını kaybettiğini, olayda diğer ayağının da hareket kabiliyetinin azaldığını belirtti. Ankara'da tedavi gördüğü sırada banka hesabına Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 12 milyar 186 milyon lira görev tazminatı yatırıldığını belirten Ünal, "Taburcu edildikten sonra da Emekli Sandığı'ndan 4. derece olarak maaş bağlandı ve yaklaşık 14 milyar lira toplu ödeme yapıldı. Ancak bakanlık, Emekli Sandığı tazminatı ve görev tazminatının birlikte alınamayacağı gerekçesiyle hakkımda dava açtı. Bunda benim suçum yok. Tüm işlemler TSK görevlilerince gerçekleştirildi" diye konuştu.
'İnsana verilen değer'
Yaşadığı bu olayın, Türkiye'de insanlara verilen değeri gösterdiğini savunan Ünal, şöyle devam etti:
"Benimle aynı durumda olan kişilere ödenen tazminatların geri istendiğini de sanmıyorum. 12 milyar 189 milyon liranın yasal faizi çok yüksek rakamı bulursa ben ne yapacağım? Bu parayı nasıl öderim? Bana bağlanan maaşı da ayağıma takılan protezi de alabilirler. Ama bana kopan ayağımı geri verebilecekler mi?"
'Temmuzda taşınacaktık'
Ünal'ın tazminatla aldığı ev de ipotek altında. Gazinin eşi Funda Ünal, karar karşısında ne yapacaklarını bilemediklerini belirterek, "Bu acı olay sonrasında tazminatlarla satın aldığımız eve bile henüz taşınamadık. Evimiz mahkeme kararıyla ipotek altına alındı. Halen kirada oturuyoruz. Temmuz ayında evimize taşınma hayali kurarken, davayla şoke olduk" dedi.