@ismailsaymaz

Gaziye hakaret kardeşe dayak

Adı sokağa verilmişti

Polis şiddetiyle ilgili bir iddia daha: Beykoz'da adı bir sokağa verilen gazi Tufan Durak'ı, iki kardeşi sahile götürdü. Kimlik kontrolü yapan polis araçtan inemeyen felçli gaziye küfür etti, kardeşlerini dövdü.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kentte polis şiddetiyle ilgili iddialara bir yenisi de Beykoz'dan eklendi. Yaklaşık 1.5 yıl önce adı bir sokağa ve durağa verilen, felçli gazi Tufan Durak ve onu gezdirmeye çıkaran iki kardeşi Tayfun ve Tugay hakaret ve dayağa maruz kaldıklarını öne sürdü.
Tufan Durak, Mardin Kızıltepe'de, PKK ile girdiği çatışmada vücuduna
isabet eden üç kurşun sonucu bedeninin tamamına yakınını kullanamaz hale gelmişti. Beykoz'da oturduğu Karslılar Mahallesi'ndeki bir sokağa ve aynı sokaktaki bir durağa adı verilmişti.
26 yaşındaki gazi Tufan Durak'ı kardeşleri hiç yalnız bırakmıyordu. Önceki gün 14.00 sıralarında kardeşleri 23 yaşındaki Tayfun ve 21 yaşındaki Turgay ile arabasıyla sahile çıktı. Biraz sonra iki polis geldi, kimliklere bakıp aracı aradı: "Orta boylu ve çok genç olanı gelip, 'Neden inmiyorsun' dedi. 'Gaziyim, inemem' dedim. Gazilik kartımı gösterdim. 'Beni kandırma lan' dedi. Kartıma bakıp torpidoya fırlattı, 'Gaziysen kendine gazisin, ne yapayım lan' dedi. Böyle yapınca kardeşlerim polisi uyardı. Polis silahını doğrulttu."
Durak'ın iddasına göre, çok geçmeden onlarca polis, altı-yedi ekip halinde araçtan indi: "Coplarla kardeşlerime giriştiler. Milletin ortasında, güpegündüz cop, biber gazları ve silahlarla... Sürekli biber gazları sıkıyorlar, kafalarına kafalarına vuruyorlardı. Kardeşlerimin elleri kelepçeliydi. Bana, 'S.kerim gaziliğini' deyip kabzayla başımı ittiler. Hiçbir şey yapamıyordum. Gözlerim doldu. Dayak 20 dakika sürdü."
Kardeşleri ilçe emniyet müdürlüğüne götürülürken Durak ise araçta mahsur kaldı. Yardım gelmeyince ilçe jandarma komutanını aradı. 45 dakika sonra polis gelip kendisini karakola götürdü: "Kardeşlerimi ben gelince hastaneye götürdüler. Emniyet amiri, 'Özür dileriz, hata olmuş' dedi."
Tayfun ve Turgay Durak, Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne götürüldü. Tayfun'un başı ve kaburgasında darp vardı. Turgay'ın kaşı açılmış, kolu kırılmıştı. Baba Servet Durak, "Gazilere bu kadar mı saygı var? Oğlumu iki kişi zor taşıyoruz" derken, anne Karagül ise "Bir oğlumu PKK gazi yaptı, diğerini de polisler mi yapacak" diye bağırdı.