Gaziye niye çalıştın cezası: 100 bin YTL

Şırnak'ta vatani görevini yaparken sol bacağını kaybeden 32 yaşındaki Murat Uzun, aldığı gazilik maaşı yetmediği için işe girince icralık oldu.

BURSA - Şırnak'ta vatani görevini yaparken sol bacağını kaybeden 32 yaşındaki Murat Uzun, aldığı gazilik maaşı yetmediği için işe girince icralık oldu.
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan iki çocuk babası Uzun 1995 yılında yaralandı. Üç aylık bir tedavinin ardından protez ayak takılan Uzun'a 1997 yılında gazilik maaşı bağlandı. Emekli Sandığı'ndan aldığı yaklaşık 700 YTL'lik gazilik maaşıyla ailesini geçindirmekte zorlanan Uzun, 2001 yılında İçişleri Bakanlığı'na bir dilekçe ile başvurup çalışmak istediğini iletti. Kısa süreli yazışmaların ardından iki yıl Bursa'da, dört yıl da İnegöl Devlet Hastanesi'nde devlet memuru olarak görev yaptı. Ancak Uzun, Emekli Sandığı'ndan 2 Nisan'da gönderilen yazıyla şoke oldu. Yazıda 'Emekli aylığınız yeniden göreve girmeniz nedeniyle kesilerek, yersiz tahsil ettiğiniz 42.052,19 YTL adınıza borç çıkarılmıştır" deniyordu. Kendisinden istenen paranın faiziyle 100 bin YTL'yi bulduğunu belirten Uzun şaşkın: "Benim bu parayı ödemem mümkün değil. Çaresizim."