Gazlı, TOMA'lı müdahale

Taksim dün yeniden eylemlere ve polisin biber gazlı, tazyli sulu coplu müdahalesine sahne oldu. 30'dan fazla kişinin gözaltına alındığı eylemde, aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi yaralandı.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi
idris emen - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Yayalaştırma Projesi ve Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasıyla ilgili İdare Mahkemesi’nce verilen iptal kararı üzerine Taksim’de yapılmak istenen eyleme polis izin vermedi. Yer yer sert müdahalelerin yapıldığı eylemde polis, Galata Kulesi’ne kadar ara sokaklar dahil oldukça geniş bir alanda gaz ve tazyikli su kullandı. Eyleme İzmir’deki gibi bazı elinde sopa olan sivil polislerin de müdahalede bulunması dikkat çekti.
30’dan fazla kişi gözaltına alınırken, aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi de yaralandı.
İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 6 Haziran’da Gezi Parkı’nda yapılaşmayı durduran iptal kararı aldığı geçen hafta ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Taksim Dayanışma, dün buluşma çağrısı yapmıştı.
‘Park açılsın’ çağrısı
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise ‘müdahale’ olacağını söyledi. “Toplanmalara izin vermeyeceğiz” diyen Vali, parkın ise pazar ya da pazartesi açılacağını duyurdu. Akşam saatlerinde ise Taksim hareketlendi. Saat 18.00 sıralarında meydanda toplanan bir grup ‘su savaşı’ eylemi yaptı. Eylemciler bir yandan birbirine su sıkarken diğer yandan ‘Her yer Taksim her yer direniş ’ sloganı attı. Polis, su savaşı yapanları çember içine alarak Taksim Meydanı dışına doğru çıkardı. İstiklal Caddesi’nin girişinde toplanan kalabalık, Gezi Parkı’nın halka açılmasını istedi. Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi. Polis ise önce ‘dağılın’ uyarısı yaptı ardından tazyikli su ve gazlı müdahaleye başladı. Bu müdahaleden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve beraberindekiler de etkilendi. Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim’e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.
Akşam geç saatlerde de İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında polis kalabalıklara müdahalesini sürdürdü. Polisin, The Marmara’nın önündeki kafede yemek yiyen ve müdahaleyi alkışla protesto edenlere de gaz sıkması dikkat çekti.

‘TOMA’yla polisle ordayız’

İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Parkta çadır kurdurmayız. Kanunsuz gösteri yürüyüşü olursa TOMA’sıyla da polisiyle de her türlü araç ve gereçle tabii ki oradayız” dedi. Güler, “Çiçekleri sevmeye mi gelsinler?” sorusu üzerine “Çiçekleri sevmeye, ağaçlarla beraber olmaya gelsinler” yanıtını verdi.

Gazetecilere de müdahale!


Taksim’deki sert müdahaleden aralarında Tuğçe Tatari, Arif Balkan(Milliyet), Yunus Dalgıç (Milliyet), Onur Erdem (Birgün) ve Dilem Taştan’ında (Sol haber) bulunduğu gazeteciler de payını aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise polis müdahalesini ve Vali Mutlu’nun açıklamalarını eleştirdi.

PALALI DEHŞET

Talimhane’de elinde pala, satır ve sopa olan bazı kişiler eylemcilere saldırdı. Sosyal medyada kısa sürede hızla yayılan görüntülerde ellerinde satır ve pala bulunan bir grubun, polisin müdahalesinde kaçan kişilere saldırdığı görülüyor. Bu kişilerden biri hedef aldığı kadına önce palayla vuruyor ardından da sırtına tekme atıyor. Polisin eli palalı gruba herhangi bir müdahalede bulunmadığı görülüyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise twitter’dan konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Taksim’de izinsiz gösteri sonrasında çıkan olaylara karışan eli satırlı ve sopalı iki kişi yakalanarak gözaltına alındı. Bu tür saldırı girişimlerine karşı polisimiz, gorevini dikkatle ve titizlikle sürdürecektir. Ekranlara görüntüsü de yansıyan palalı saldırganı yakalamak isteyen emniyet görevlimiz de elinden kesi suretiyle yaralanmıştır.” Gözaltına alınan iki kişinin esnaf olduğu açıklandı.


  http://www.radikal.com.tr/114076211407627

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tutuşacak ateş bir gün - berham

  Müşterek Toma! veTaklcı güvercin ailesi bir gün mutlaka sizi bu salvolarınıza gömecek bir kitle olacaktır.O ümitle yoğrulacak nesiller olacağını düşünüyorum.Bi şey olmaz demeyin Ortadoğu yangın yeri siz bir baca gibi duruyorsunuz halkın fikrinde.İçiniz gittikçe kararıyor ve her an alev alabilir

  valiye - qetesh765

  şunu hatırlatmakta yarar var gösteri ve yürüyüş düzenlemek için izin almamıza gerek yok bu anayasal hakkımızdır vali mutlu önce bunu bilsin ona göre konuşsun..

  esnafa da biraz anlayış - resip

  gösterin adamların işini bozdunuz camlarını kırdınız kasadaki parayı alıp yağmaladınız mallarını talan ettiniz yeter da böyle eylem olmaz böyle halkçılık olmaz bu insanlarında colul cocugu var vergisi algısı çeki senedi var birde partili milletvekillerinin bunların önüne düşüp esnafı bitirmeleri nasıl açıklanır esnaf millet degilmi onların hakkı hukuku yokmu git hükümeti protesto edeceksen başbakanın yaptığı meydanı kullan chp ye oy veren esnaf dahi illallah dedi yeter battık yahu

  İlk zamanlarında, - nitemtran

  esnaf alkış ve ıslıklarla teşfik ediyor, yaralılara yardım elini uzatıyordu.Ama işin tadı kaçtı artık.Her gün içi boş,halkta hiçbir karşılığı olmayan bahaanelerle işgal edilen Taksim'de esnaf ki sayıları göstericilerden katbe kat fazla,ağır maddi zarara uğramaya başladı.Düşünsenize günlerdir bir tek satış yapmamış esnaf var.İlk yaptıkları şey usta ve çıraklara yol vermek.Sonra ödemek zorunda oldukları yüksek kira için banka banka finans aramak. Burada hemen her fırsatta esnafla, göstericilerin karşı karşıya kalacaklarını yazdım. Lamı cimi yok, senin özgürlüğün, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.Hukuk ve yasalar bunun için var.Gösteri için izin talep etme zorunluluğu bunun için var.CHP'li halktan kopuk,onların derdinden asla anlamaz vekiller o esnaf ve ailelerinin kendileri hakkında neler düşündüklerini bir bilebilseler, böyle romantik 68 gençliği romantizminin kitapların yazdığından başka da tarafları olduğunu anlamış olurlardı.

  tiyatro ile gerçek arasındaki farkı - buveyti

  nerden anlarım. gerçek kahramlar kahramanlık yaparken yanlarında bırakın mankenleri artisleri, yanlarında her babayiğit bile duramaz birazdan kaçar. ancak mesele gerçek değilde bir oyun ve filimse işte ozaman nerden çıkarsa hemen güzel periler kahramanların yanına koşar ve "sonuna kadar biz senin yanındayız, sen hiç stres çekme bize baktıkca stresini unut korkunu yen " diyerek çakma kahramanların yanında yer alır. işte filimin gerçekten en bariz farkı budur. buna baktı mı anlarım ben filimin belgesel olmadığını. taksime de bu pencereden bakıyor ve filimi izliyorum.

  tek vandal var - aharasa

  bir daha kimse artık bu göstericiler vandal, şiddet yapıyor filan demesin. bu kadar yalan ayıptır. ilk günden beri göstericilerin aklında şiddetin ş si yoktu. şiddeti başlatan dükü gibi hep polis oldu. göstericiler sadece yerlerini korumak istediler. dün istiklalde 10.000 kişi kadar duruyorduk. biraz önümüzde taksim girişinde görüşmeler sürüyordu. slogan atıyor sadece orada bulunmanın keyfini çıkartıyorduk. bir anda galatasaray yönünden iki toma su ve gazla saldırdı. yanlarında polisler bizi kovalamaya başladı. ta tophaneye kadar kovaladılar neredeyse. mahalle aralarına girip nerede toplu insan gördülerse dağıttılar. orası burası kanayan onlarca insan gördüm. bu insanların tek suçu toplanmaktı. herhalde emri veren esas ve tek vandal kişi tahrirdeki olaylardan çok korkmuştu ki herhangi bir toplanma olmasın diye kölesi bakana ve valiye emir vermişti. yazıktır günahtır. göstericiler de bir talebi olan insan evladıdır. bu kadar sertlik gösteresin diye seni başbakan seçmiyor kimse. halkını düşman ordusu gibi görüp arkadan ksıtırma tutsak alma gibi planlar yapasın diye seçmiyor. hem hiç de akıllıca değil bu. sertlik gördükçe herksin içine tekrar oraya döneyim eyleme devam edeyim yapanların yanına kar kalmasın duygusu veriyorsun. korktuğun tahriri kendin yaratıyorsun. devran döner ve bunların hesabı hukuk tarafından sorulur. en azından tarihe halkına şiddet gösteren kişi olarak geçeçeceksin ne yazık ki.

  abdli senatör John McCain'in yerinde gezi tespiti - han123

  John McCain, gezi olaylarının temelinde Erdoğan'ın politikalarının yattığını söylüyor, yani mesele ağaç değil. peki neymiş bu politikalar:1) Türk halkını İslam'a yöneltmesi 2) alkol düzenmesi 3) çocukları İslami yönelimli okullara gitmesinin önünü açması. Yani ilk okul'a Hz. Peygamber'in hayatı dersinin konulması, seçmeli Kur'an-ı Kerim dersinin konulması, İHL'nin orta okul kısmının açılması gibi. Gezici arkadaşlara soruyorum John McCain, tespitleri doğru mu.