'Gazze'de insanlığın merhameti ölüyor'

'Gazze'de insanlığın merhameti ölüyor'
'Gazze'de insanlığın merhameti ölüyor'

*Erdoğan, konuşması sırasında bir ara gözyaşlarını tutamadı.fotoğraf: metin pala / aa
*Gazze?de çocuk olmak, acı ve ölüm demek. fotoğraf: reuters

İSTANBUL -  Emine Erdoğan ‘Filistin’de Barış İçin Kadınlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gözyaşlarına hâkim olamadı. ‘Çocukların ölümü masumiyetin ölümüdür’ diyen Erdoğan sözlerini Türk vatadaşlığı iade edilen Nâzım Hikmet’in şiiriyle bitirdi.
Erdoğan Gazze’de bir insanlık dramı yaşandığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “İnsanlar, kameraların önünde öldürülüyor. Kadınların ve çocukların yaşadığı acıyı tarif etmek için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Gazzeli çocuklar süt istiyorlar; ekmek istiyorlar; oyun ve oyuncak istiyorlardı. O masum yavrular okula gitmek istiyorlardı. Ancak ne hazindir ki oyun oynadıkları parklarda bisikletlerin üzerinde öldürüldüler. Camilere sığındılar yine öldürüldüler. Hastanelere götürüldüler orada da ölümden kaçamadılar. Ancak ölüm annelerinin kucağında bile buldu onları. Çocukların ölümü masumiyetin ölümüdür masumiyetin ölümü ise insanlığın çöküşüdür. Gazze’de bütün bir insanlığın merhameti ölüyor. Burada ölenler Müslüman diyerek katliama kayıtsız kalarak kendilerini bir kez daha sorgulasınlar. Tevratta adam öldürmeyeceksin der. Bizim çağrımız tüm insanlığadır. Çünkü gözümüzün önünde kayıp giden insanlığımızdır.”
Erdoğan konuşmasını Nâzım Hikmet’in, Hiroşima’ya atılan atom bombası nedeniyle ölen çocuklara ithafen kaleme aldığı ‘Kız Çocuğu ‘adlı şiiriyle bitirdi. Devlet başkanlarının eşlerinin imzaladıkları ortak bildiride ise uluslararası toplumdan İsrail’in saldırılarını durdurması için harekete geçmesi istendi. (Radikal)