Gazze'de insanlık suçu Darfur'da değil mi?

Davos'ta Başbakan Erdoğan'ın 'Gazze' çıkışıyla dikkat çeken AKP hükümeti söz konusu Sudan olunca farklı bir tutuma almayı tercih etti. Dışişleri Bakanı Ali Babacan Darfur'da "soykırım" ile suçlanan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in tutuklanmasına karşı olduklarını açıkladı


ANKARA - Ankara, Sudan’da yaşanan sorunların çözümü amacıyla, Darfur’da “soykırım” ile suçlanan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in tutuklanmasının kararının ertelenmesini isteyen Afrika ülkeleri gibi düşünüyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, “Sudan’da mevcut sorunların aşılması için mutlaka mutlaka Sudan’da şu anda iş başında bulunan Cumhurbaşkanının öncülüğü, liderliği ve işbirliği gerekmektedir. Bunu sağlamadan Sudan’ın sorunlarının çözülebileceğine biz inanmıyoruz” şeklinde konuştu.
Ali Babacan ile Etyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin arasındaki görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlen ortak basın toplantısında Darfur’ta “soykırım” yapmakla suçlanan Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir hakkında Uluslararası Suç Mahkemesi’nden yakında bir tutuklama kararının çıkması beklentisine ilişkin bir soru üzerine, bu yöndeki bir kararın Sudan’daki iç savaşının çözümüne katkıda bulunmayacağını söyledi.
Sudan’da Cumhurbaşkanının tecrit edilerek bir çözüme ulaşılmayacağını vurgulayan Mesfin, “Bu nedenle Afrika, BM Güvenlik Konseyi’nden bu tutuklama kararının ertelenmesini istiyor. En azından bir yıl ertelenmesini istiyoruz” dedi. Mesfin, “Biz bir yıllık erteleme talebi ile ’orada yapılan insanlık suçlarına göz yumuyoruz’ anlamı çıkmasın. Sudan’ın Darfur krizinin barışçıl yönlerden çözümlenebilmesine katkı sağlayacaktır” dedi.
Bunun ardından söz alan Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, bu görüşlere katıldığını belirterek “Sudan’da mevcut sorunların aşılması için mutlaka mutlaka Sudan’da şu anda iş başında bulunan Cumhurbaşkanının öncülüğü, liderliği ve işbirliği gerekmektedir. Bunu sağlamadan Sudan’ın sorunlarının çözülebileceğine biz inanmıyoruz” şeklinde konuştu.(anka)