'GDO yönetmeliği yanlış anlatılıyor'

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerle (GDO) ilgili olarak, bazı kesimlerin adeta ‘dezenformasyon’ yaptığını, toplumun yanlış bilgilendirildiğini savundu. Eker, dün düzenlediği basın toplantısında GDO’lu ürünlerla ilgili olarak hazırlanan ve büyük tartışma koparan yönetmelik hakkında bilgi verdi. Eker, eleştirilerin tam tersi bir tablo çizdi:
Yönetmelik Türkiye’ye GDO’lu ürünlerin girişini kolaylaştırdığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Bakan Eker ise “Bakanlık yetkililerinin açıklamalarına rağmen, maalesef bu yönetmeliğin amacının 180 derece tersi anlatılıyor. Bu yönetmelik Türkiye’ye GDO’lu ürünlerin girişini kontrol ve denetim altına almak amacını taşırken, tamamen buna dönük hazırlanmışken, sanki izin veriyormuş gibi dezenformasyon yaşanıyor” diye konuştu.
Eker’e AB’de  de GDO’lu ürün kullanıldığını vurguladı: “20 ülke üretiyor: Dünyada GDO denen ürünler, özellikle mısır, pamuk, kanola ve soya başta olmak üzere başka bazı bitkilerdir. Bununla ilgili dünyada araştırmalar, incelemeler yapılıyor; üretim ticaret yapılıyor. Dünyada 20 üzerinde ülke... Bunların içinde bazı AB ülkeleri de var.”
Eker, “Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı çıkıncaya kadar arada bir boşluk olmasın, GDO’larla ilgili Türkiye’de insan sağlığı çevre sağlını hayvan sağlığı ve refahını dikkate alacak şekilde bir mevzuat olsun istedik. Burada AB’yi referans aldık. Toplum yanlış bilgilendirildi. Bu yönetmelik hükümleri AB’den ileride” diye konuştu. (Radikal)