GDO'da rüşvet iddiası

GDO'da rüşvet iddiası
GDO'da rüşvet iddiası
Kemal Özer, GDO tohum üreticilerince bazı kuruluşlara rüşvet verildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Derneği Başkanı Kemal Özer, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) tohum üreticilerince, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlara rüşvet verildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kemal Özer iki dernek üyesi ile bugün Sultanahmet’te bulunan İstanbul Adliyesi’ne geldi. ABD Menkul Kıymetler Komisyonunca 2007’de yapılan incelemede “2001-2006 yılları arasında, GDO’lu tohum üreticilerinin bakanlığın çeşitli kuruluşlarına rüşvet verildiğinin tespit edildiği” iddiaları hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından basın açıklaması yapan Kemal Özer şunları söyledi:

‘Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na GDO’lu pamuk tohumlarının denetimden kolay geçmesi için rüşvet verdikleri iddia edilen ABD merkezli Delta Pien şirketi ve bu şirketin sahibi olduğu Türk Deltapine şirketi ile rüşvet aldıkları iddia edilen bakanlık yetkilileri hakkında suçduyurusunda bulunduk" dedi. İddialarla ilgili olarak araştırılma yapılmasını ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını isteyen Kemal Özer, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in "Türkiye’de GDO’lu ekim yapılmamaktadır. Ekildiği ispat edilirse istifa ederim" sözünü hatırlattı. Kemal Özer, iddiaların doğru çıkması halinde Mehdi Eker’in istifa etmesini istedi. İddiaların bugüne kadar bakanlık ve ve adı geçen GDO’lu tohum üretici şirket tarafından yalanlanamadığını belirten Kemal Özer, şunları söyledi:

‘Tohumun Türk yargısı tarafından incelendiğine dair herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Bu şikayet dilekçesiyle kuşkusuz sonuca ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu rüşvet iddialarının ortaya çıkması gerekmekte. Rüşvet verildiği iddiası bakanlığı, TCK’nın irtikap, denetim görevinin ihmali ve rüşvet maddelere muhalefet edildiği iddiası gibi çok ciddi bir ithamla karşı karşıya bırakmaktadır. Dileriz ki konu iddia edildiği gibi çıkmaz ve zan altındaki tüm tarım bürokrasisi aklanır. Yine dileriz ki ülkemizde GDO’lu tohumlar ekilmemiş olsun ki Tarım ve Köyişleri Bakanı bu iddia ile istifa etmek zorunda kalmış olmasın.’