GDO'lu ürüne AB'den vize

AB Biyoteknoloji, Tarım ve Gıda Araştırmaları Direktörü Dr. Christian Patermann, GDO'lu (Genetiği değiştirilmiş organizma) ürünlerin sağlık ve çevre açısından hiçbir olumsuz etkisine rastlanmadığını söyledi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - AB Biyoteknoloji, Tarım ve Gıda Araştırmaları Direktörü Dr. Christian Patermann, GDO'lu (Genetiği değiştirilmiş organizma) ürünlerin sağlık ve çevre açısından hiçbir olumsuz etkisine rastlanmadığını söyledi. AB 6. Çerçeve Programı çerçevesinde 'Gıda Kalitesi ve Güvenliği' kapsamında desteklenen, TÜBİTAK'ın da yer aldığı 'TraiNet Future Projesi' kapsamında ulusal ve bölgesel araştırmacı eğitimi toplantısı dün İstanbul'da yapıldı. Toplantıda araştırmacıları aydınlatan Christian Patermann, Radikal'in sorularını yanıtladı.
Gıda güvenliği konusundaki araştırmaları neden destekliyorsunuz?
Avrupa Komisyonu yetkilileri, Avrupa'yı, gelecek yılların en rekabetçi bilgi toplumu haline getirmek istiyor. Bu yüzden de Avrupa Araştırma Alanı'nı yaratmaya karar verdik. Araştırmalarımızın bütün üye, aday ülkeleri kapsayacak şekilde ve konsorsiyumlar halinde yapılmasını istiyoruz. AB ülkeleri, araştırmaya ayrılan parayı, GSMH'nin yüzde 3'üne çıkarmayı hedefliyor. Şu anda yüzde 2'den az. Çünkü, ABD'de 270 milyon insan yaşıyor ama buna karşın her yıl tüm AB ülkelerinin araştırmaya ayırdığının 100 milyar avro fazlasını ayırıyor.
'Gıda kalitesi özellikle önemli'
AB araştırmalarını nasıl düzenliyorsunuz?
Her dört yılda bir, AB Araştırma Çerçeve Programı olarak planlanıyor. Şu andaki 6. Çerçeve Programı gelecek yıl sona erecek. Bugüne kadar 19 milyar avro (yaklaşık 31.2 milyon YTL) harcadık. Harcadığımız para, herhangi bir kuruluş ya da ensititüye değil, doğrudan projelere gidiyor. Bu rakam, tüm Avrupa bütçesinin yüzde 7'sini oluşturuyor. Bu çerçeve programlarında öncelikli alanlarımız var. Bunlardan biri de gıda kalitesi, araştırması ve güvenliği. Çünkü artık genç hanımlar yemek pişirmek istemiyor. Onun için hazır gıdaların güvenliği çok önemli.
Türkiye'den hangi projelerin daha çok şansı var?
Tüm konu başlıkları Türk katılımcılara açık. Ulusal koordinasyonu TÜBİTAK sağlıyor. Araştırmacılar da AB Komisyonu'na başvuruyor. İlk olarak hangi alanlarda güçlü olduğunuzu belirleyin. İkinci olarak, Türkiye'nin hangi alanda daha çok ihracat yaptığını ve hangi gıdalar ile hammaddelerinin dış pazarda daha güçlü olduğunu belirleyin. Bu ürünler, ihraç edilecek, dondurulacak, dondurulan ürünler taşınacak ve son olarak tüketiciye sunulacak. Geleneksel gıdalarınızın hangisinde başarılısınız, bunu saptayacaksınız.
Birkaç yıldır özellikle AB ülkelerinde GDO'lu ürünlerin, sağlık ve çevre açısından etkileri tartışılıyor. Ayrıca ABD'nin bu ürünlerin satılması için büyük baskısı var. Bu konudaki görüşünüz nedir?
Son 20 yılda GDO'lu ürünlerin sağlık ve çevre üzerindeki etkileri konusunda 80 tane projeyi destekledik. Bu projelere 400 milyon avro harcadık. Projelerde 3 binden fazla araştırmacı yer aldı. Bugüne kadar sağlık ve çevre açısından hiçbir olumsuz etkisine rastlanmadı. Bu da, AB yasal düzenlemelerinin temelini oluşturdu. GDO'lu ürünlerin üretilmesi ve satılmasına AB ülkelerinde izin veriliyor.
Cambridge Üniversitesi'nin bir araştırması Independent'ta yayımlandı. Farelerde yapılan deneylerde GDO'lu ürünlerin sağlık sorunlarına yol açtığı anlaşıldı...
Bu konuda yapılmış tüm araştırmaları izliyoruz. Söz konusu araştırmayı da biliyoruz. Onların yaptığı araştırma GDO'lu ürünlerle ilgili değil, böcek öldürücü tarım ilacıyla ilgiliydi. Birçok araştırmacı bunun doğru olmadığını söylüyor. Eğer gerekirse daha fazla araştırma yapılabilir.


    http://www.radikal.com.tr/7505517505510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.